Znamenia, že vám chlap klame

Znamenia, že vám chlap klame
Že ten váš neklame? Ale no tááák! Prieskumy hrajú jednoznačne proti mužom a odhaľujú, že zaklamú asi tri razy denne. Ide síce len o štatistický priemer, ale ráta sa aj ten. Raz zaklamú menej, inokedy zase viac a najčastejšie vraj prikrášľujú pravdu o alkohole. Také lži sú síce takmer neškodné, ale sú tu aj tie horšie. Aby vám žiadna z nich neunikla, dobre ho sledujte. Klamstvo sa totiž veľmi ľahko odhalí.

Sklápanie zraku?
Najznámejším signálom klamára je klopenie očí. Lenže koľkých takých ste už stretli, že vám priamo do očí niečo vykladali a neskôr ste zistili, aké veľké klamstvá to boli? Vytrénovanejší klamár nepotrebuje prerušovať očný kontakt, dokonca ho tlačí až na hranicu prirodzenosti. Silený očný kontakt je neblahým znamením, rovnako ako klopenie očí u tých menej zdatných klamárov.

Odborníci na signály tela ale radia, že viac ako udržiavanie očného kontaktu ho vie prezradiť pohyb zreničiek. Človek totiž pri rozprávaní robí mimovoľné pohyby očami, ktoré mu napomáhajú vybavovať si detaily a obrazy (napríklad smerom hore a doprava). Ak sa ale niečo zmení - respektíve príde klamstvo a treba si niečo vymyslieť - pohyb očí sa mení. Ak si všimnete, že vás drahý náhle myká očami celkom inak, máte znamenie číslo jeden.

Až do detailu
Možno vám napadlo i to, že klamár nebude chcieť niečo prezradiť a tak len mlčí a mlčí. Opäť si túto predstavu otočme, pretože chlapi postupujú presne naopak. Aby niečo zakryli, hovoria, hovoria a hovoria, až nám to môže byť podozrivé. Keď vám váš partner vešia na nos detaily pracovnej porady, s akými sa inokedy nezdôveruje, niečo tam nehrá a možno by vám už zajtra povedal oné detaily trochu inak. Nie je na škodu si to nenápadne overiť, pretože klamári sa ľahko zamotajú do svojich výmyslov.

Dotyky tváre
Signálom, ktorý je celkom jasný, je dotýkanie sa vlastnej tváre. Ak niekto klame, môže si nápadne často šúchať nos, čelo, bradu alebo uši. Tento tik je akýmsi obranným mechanizmom, ktorý má niečo zakryť, respektíve pomáha klamárovi pri rozmýšľaní. Sám si neuvedomuje, ako často si tvár chytá, no vy ako partner do debaty by ste si to všímať mali.

Postoj, ktorý mu nenahrá
Človek, ktorý klame, si takisto neuvedomuje to, ako je k druhej osobe postavený. Väčšinou sa stavia tak, aby bol k druhému otočený inak než čelom, čo je priama konfrontácia. Klamár radšej pri vysvetľovaní niečo robí, zamestnáva svoje telo alebo stojí bokom. Priama pozícia je nepohodlná, pretože je pri nej celkom nechránený.

Zmena témy
Nie, nečakajte, že tému zmení sám klamár. Ak máte podozrenie a chcete si ho overiť, urobte to naopak vy a to celkom z ničoho nič. Ten, čo hovorí pravdu, bude vaším počínaním zmätený a bude sa chcieť k téme vrátiť, aby sa všetko vysvetlilo. Ak ale stojíte oproti klamárovi, zmena témy mu nahrá do karát a chytí sa vašej hry. Ak vidíte, že je s ukončením nedokončenej debaty celkom spokojný, máte ho v hrsti!

Autor: ling


Vyznáte sa v mužoch?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac