Zlodeji energie: Nenechajte sa vyšťaviť!

Zlodeji energie: Nenechajte sa vyšťaviť!
Potrebujete si počas dňa dobíjať energiu tyčinkami, nápojmi alebo šlofíkom, bez ktorého to jednoducho nevydržíte? Niekde zrejme nastala chyba... Únava je prirodzeným javom, ak makáte od nevidím do nevidím, ale čo taký bežný deň? Ten by ste mali zvládnuť aj s energiou, ktorú načerpáte z dostatočne dlhého spánku, no pokiaľ to tak nie je, pátrajte ďalej.

Voda naša každodenná
Za nápadným úbytkom energie počas dňa môže byť všeličo, možno však aj taká obyčajná voda. Ak ste jej dnes mali akútny nedostatok, zrejme ste svoje telo dehydrovali, a tým doslova vyšťavili. Bez dostatočného pitného režimu sa totiž spomaľuje krvný obeh a s ním aj okysličovanie a vyživovanie napríklad aj mozgu. Cítite sa unavene, bez energie i nápadu a ťažko podáte výkon, aký treba. Vodou (a takisto potravinami, ktoré ju obsahujú) teda počas dňa nešetrite a pamätajte si, že netreba piť len vtedy, ak pociťujete smäd. S vekom sme totiž na tento podnet stále menej a menej citliví, čo môže viesť k nechcenej dehydratácii.

Držanie tela
Pamätáte si, ako vám mama neustále vravela - vystri sa? Škoda, že niekoho rovnako starostlivého nemáme po boku celý deň, pretože aj držanie tela môže za úbytok energie. Nesprávnym sedením za pracovným stolom, počítačom či pri jedle stláčame hrudník tak, že neodkáže prijímať toľko vzduchu, ako je jeho kapacita. Menej vzduchu znamená slabšie okysličovanie a tým pádom aj menej energie. Myslite teda na rovné držanie tela, pretože vďaka nemu nielen lepšie vyzeráte, ale sa aj lepšie cítite.

Pripojená - Zn. nonstop
Kde by sme dnes boli bez technológií, s ktorými pracujeme deň čo deň? Áno, svoje pozitíva rozhodne majú, ale my poznáme aj proti. Závislosť na mobiloch, tabletoch či počítačoch spôsobuje, že sme neustále v spojení, no nielen tom príjemnom. Spojenie znamená aj to, že sme sa ani večer celkom „neodpojili" od pracovných záležitostí a stresu, ktoré so sebou nesú. No a čo spôsobuje stres? Reakcie v tele, ktoré nás ako prvé oberú o energiu.

Tí nesprávni ľudia
Vo svojom živote ich máme zrejme všetci. Tí nesprávni ľudia, ktorí sa neustále sťažujú, ohovárajú alebo vytvárajú konflikty. Ide o tzv. vyciciavačov energie a najlepšie je celkom ich zo svojho života odstrániť. Ak to ale nejde, pretože ide o osobu, s ktorou vy neohnete (kolegyňu, šéfa, susedu...), snažte sa aspoň obmedziť kontakt na minimum. Naopak, svojich skutočných priateľov si držte blízko, pretože práve oni vás vedia nabiť energiou tak ako nik iný.

Autor: Marge


Aký šport je pre vás ideálny?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac