Zinková masť - zázrak proti vyrážkam

Zinková masť - zázrak proti vyrážkam
Pri problémoch s akné sa často skloňuje zinok. Ide o stopový prvok, ktorý je vo veľkej miere uložený v našej koži, takže niet divu, že jeho nedostatok sa môže odraziť i problémami navonok. Riešením je jeho dopĺňanie zvnútra, ale počuli ste už o zinkovej masti? Mnohé naše čitateľky ju označujú ako zázrak proti vyrážkam.

„Zinkovú masť mi odporučila kamarátka, ktorá mi tvrdila, že mi pomôže pri boji proti môjmu drobnému akné. Keďže iné nezaberalo, vybrala som sa do lekárne a mastičku kúpila. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že zabrala perfektne - výsledky som videla po pár dňoch," hovorí Lenka (27).

Prečo je taká účinná?
Zinková masť je - čo je zrejmé z jej názvu - plná zinku. Ten je okrem toho, že je pre kožu prirodzenou súčasťou, aj antibakteriálny, čiže bojuje proti prenášaniu baktérií, potláča zápaly a hnisanie. Jeho úlohou je aj tlmiť zvýšenú produkciu mazových žliaz, ktorá zapríčiňuje akné. Forma zinkovej masti je síce mastná, ale nenechajte sa zmiasť, vyrážky jemne vysúša a lieči. Dámy so suchou pokožkou by preto mali byť pri jej aplikácii opatrné a nanášať krém naozaj iba na miesta, kde je vyrážka. Najlepšia je aplikácia na noc, no ak chcete silnejší účinok, môžete ju používať aj počas dňa. Krém však dobre rozotrite, aby nezostal biely, čo je jeho poznávacie znamenie.

S čím ešte pomôže?
Masť ako taká je určená na starostlivosť o podráždenú pokožku, preto s ňou nemusíte čakať iba na čas, kedy sa vám na tvári zjaví nepekná červená bodka. Zinkový zázrak pomáha aj pri iných problémoch, s ktorými telo bojuje, a to najmä to ženské: „Zinkovú masť mám vyskúšanú na vyrážky po holení, ktoré sa mi robia vždy a vždy. Po holení si ňou natriem oblasť bikín a do rána som ako vymenená. Žiadne bodky, vyrážky ani zápaly," prezrádza čitateľka Majka.

Pridávame, že týmto produktom z lekárne môžete zabojovať aj proti pokožke podráždenej umelými materiálmi, proti jazvičkám na tele a takisto aj proti oparom. Pomáha najmä vtedy, ak je herpes simplex v plnom „rozpuku" a potrebujete ho upokojiť, schladiť a chrániť. Na noc si ho natrite zinkovou masťou a nechajte pôsobiť.

Kde ju zohnať?
Zinkovú masť bez problému zoženiete v lekárňach, a to za cenu menšiu ako dve eurá. Existujú aj recepty na jej domáce vyrobenie, no k príprave potrebujete viacero zložiek. Väčšinou je to oxid zinočnatý, slnečnicový olej, roztopený lanolín a žltá vazelína, pričom pri miešaní musíte dávať pozor kvôli rôznym teplotám prísad.

Či už teda domáca alebo kupovaná, zinková masť dokáže pokožke pomôcť. Niet však nad vlastnú skúsenosť, takže ak nejakú máte, podeľte sa o ňu v našej diskusii.

Autor: Angie


Test zdravej výživy
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac