Zelená svadba: Aj eko šaty môžu byť nádherné!

Zelená svadba: Aj eko šaty môžu byť nádherné!

V poslednom čase sa ekologický štýl života stáva akýmsi trendom. Byť „eko“ je proste in a tak sa ekologické zmýšľanie dostáva prakticky do všetkých sfér nášho života. Ak aj vy ste tomuto trendu podľahli, možno vás bude zaujímať, ako vyzerajú ekologické svadobné šaty.

Second-hand?
Ak nechcete zaťažovať životné prostredie ani kvôli svojmu svadobnému dňu, možnosťou je vydávať sa v už použitých šatách. Svadobné šaty predsa nepatria k oblečeniu, ktoré sa stihne opotrebovať, keďže ich máme na sebe len pár hodín. Zaujímavé kúsky niekedy doslova za minimálne sumy zoženiete napr. na Ebay-i, no čoraz častejšie aj na slovenských inzertných serveroch. Pýtate sa, čo je na takých šatách „eko“ zvláštne? Nuž, pointa je v tom, že tieto šaty sú už raz ušité a nie sú potrebné žiadne nové suroviny ani energia na ich vyhotovenie, takže vlastne šetríte životné prostredie. Šaty si môžete potom, samozrejme, prispôsobiť podľa svojho vkusu. Tie šikovnejšie to zvládnu samy, v opačnom prípade nie je zasa problém nájsť šikovnú krajčírku.

Svadobné šaty z bio-materiálov
Čítate dobre. Aj svadobné šaty môžu byť ušité z bio-materiálov, pričom to vôbec neznamená, že by mali vyzerať horšie než „nebio“ svadobné šaty. Mnohí návrhári už majú vo svojich kolekciách aj ekologické svadobné šaty z bio-bavlny, ľanu, hodvábu či bambusu, no u nás zatiaľ takéto asi zoženiete len ťažko. Jednoduchšie bude možno zaobstarať si vhodnú látku v bio-kvalite a nechať si ušiť svoje eko-šaty, alebo skúsiť objednať takúto eko-róbu zo zahraničných stránok (pripravte si však dostatok peňazí, v závislosti od návrhára stoja okolo 300 až 1200 dolárov ).

Svadobné šaty po mame či starej mame?
Ekologické svadobné šaty môžu byť aj v podobe šiat, ktoré vo svoj veľký deň mala na sebe vaša matka, starká, teta či iná príbuzná alebo kamarátka. Takéto šaty sú určite eko-voľbou, nakoľko opäť nie sú potrebné žiadne nové suroviny či energia na výrobu šiat a možno sa ich pôvodná nositeľka poteší, že jej svadobná róba opäť raz zažiari. Samozrejme, nie každá nevesta má takúto predstavu o svojich svadobných šatách, no je to tiež možnosť, ako svojou róbou nezaťažiť životné prostredie.

Šaty, ktoré „vynosíte“
Svadobné šaty si zväčša užijeme len v jeden deň nášho života. Čo však potom s nimi? Poradcovia pre eko-svadby odporúčajú zvoliť na svoju svadbu šaty, ktoré môžete neskôr nosiť aj pri iných príležitostiach (teda, ich „vynosíte“).

Radšej požičané...
A v neposlednom rade je ekologicky prijateľnejším variantom požičať si svadobné šaty z požičovne, než nechať si ušiť nové, prípadne si nejaké kúpiť. Dôvody sú zrejme jasné – požičané šaty ešte poslúžia ďalším nevestám, takže vás nemusí trápiť, čo s tými krásnymi šatami po svadbe urobíte.
Čo hovoríte na tento trend, ktorému podľahli vo svete mnohé nevesty? Nechali by ste sa zlákať na ekologickú svadbu s ekologickými svadobnými šatami a všetkým ostatným?

Autor: Olívia


Ste pomstychtivá?
Otestuj sa

Galéria

Zelená svadba: Aj eko šaty môžu byť nádherné!Zelená svadba: Aj eko šaty môžu byť nádherné!Zelená svadba: Aj eko šaty môžu byť nádherné!+15Zelená svadba: Aj eko šaty môžu byť nádherné!

Neprehliadnite

Čítaj viac