Zbavte sa nepekných pigmentových škvŕn

Zbavte sa nepekných pigmentových škvŕn

Pigmentové škvrny sú postrachom nejednej ženy. Nečudo, veď tieto chybičky krásy žiadnej z nás nepristanú a ku krásnej zdravej pokožke ani nepatria. Najčastejšie sa objavujú na tvári, dekolte a na chrbtoch rúk, pričom vo vyššom veku sú zároveň jedným z prejavov starnutia.

Prečo sa tvoria?
Vznik pigmentových škvŕn môže mať mnohoraké príčiny. Veľa žien sa s týmito nepeknými fľakmi na koži stretne počas tehotenstva, niekedy je na vine užívanie antikoncepcie a iných liekov a častým vinníkom sú slnečné lúče. Podľa niektorých zdrojov sa pigmentové škvrny môžu spájať aj s nedostatkom vitamínov, najmä vitamínov skupiny B, alebo je príčinou nesprávna či nedostatočná funkcia pečene.

Ako na ne?
Každú ženu, ktorá sa s týmto nepríjemným problémom stretáva, iste zaujíma, ako sa  pigmentových škvŕn zbaviť. Reklamy nás presviedčajú o účinnosti najrôznejších krémov a roztokov, ktorými si stačí postihnuté miesta párkrát potrieť a naša pokožka bude bez fľakov. Takto to však, žiaľ, nefunguje. Skúsenosti žien s bieliacimi prípravkami sú rôzne – niekedy trochu pomôžu, inokedy sa nedostaví žiadna zmena. Každá sme totiž iná, takže každej môže pomôcť iný prípravok.

O vhodnom bieliacom prípravku je dobré sa poradiť s kožným lekárom, ktorý má určite za sebou už nejaké skúsenosti s rôznymi produktmi a dokáže vám odporučiť tie s najlepšími výsledkami.

Okrem týchto prípravkov sa kožní lekári často prikláňajú k chemickému peelingu alebo odstráneniu pigmentových škvŕn laserom. Tieto procedúry však môžu mať aj pomerne nepríjemné nežiaduce účinky a navyše nezaručujú dokonalý a dlhodobý účinok.

Zbrane z prírody
Ak sa skôr prikláňate k prírodnej liečbe, vyskúšajte potierať postihnuté miesta citrónovou šťavou. Rovnako sa v ľudovom liečiteľstve odporúča aj petržlenová alebo zelerová šťava. Možno ich používať samostatne alebo si pripraviť špeciálnu masku. Skúste zmiešať tlyžicu citrónovej a petržlenovej šťavy s trochou medu a masku aplikovať niekoľkokrát do týždňa na očistenú pleť.

Urinoterapia (liečba močom) nedá dopustiť na potieranie škvŕn vlastným močom – takáto liečba však určite „nesadne“ každej žene...

Zbohom slniečku?
Slnečné lúče spôsobujú často zhoršenie pigmentových škvŕn. Preto kožní lekári upozorňujú na to, že pri problémoch s pigmentáciou nie je slnenie príliš vhodné. Ak vás trápia pigmentové škvrny, snažte sa chrániť pokožku ochrannými krémami s vysokým faktorom a obmedzte pobyt na slnku.

Choďte na to zvnútra
Ako sme už spomenuli, pigmentové škvrny môžu súvisieť aj s nedostatkom vitamínov. Pri týchto problémoch sa odporúča užívanie vitamínov skupiny B, najmä však kyseliny listovej. K pleti bez nepekných škvŕn by mohla tiež v niektorých prípadoch pomôcť aj detoxikácia organizmu, hlavne pečene.

Vyzbrojte sa však trpezlivosťou, pretože zbaviť sa pigmentových škvŕn je proces dlhodobý, takže nečakajte zázraky zo dňa na deň.

Autor: Olívia


Ktorou zúfalou manželkou ste?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac