Zásady, ako sa vyhnúť pohlavným chorobám

Zásady, ako sa vyhnúť pohlavným chorobám
Keď sa spoja slová sex a riziko, každému iste napadne neželané tehotenstvo. Nezabúdajte však na to, že sú tu aj pohlavné choroby, pred ktorými nás väčšina antikoncepčných metód vôbec nechráni. Ako im teda predísť? Dodržiavaním základných pravidiel.

Starý dobrý kondóm
Ako sme už povedali, väčšina antikoncepčných metód prenosu pohlavných chorôb nezabráni. Hormonálne formy ochrany fungujú na princípe vylučovania hormónov do tela, spermicídne ničia spermie, bariérové zavedené do tela zabraňujú prieniku spermií. Jedinou účinnou metódou, ako predísť prenosu choroby, je prekrytie pohlavných orgánov a zabránenie výmene baktérií, ktoré chorobu spôsobujú. Z tohto dôvodu je tu kondóm - mužský aj ženský - ktorý túto funkciu spĺňa a tak ako bráni otehotneniu, minimalizuje aj možnosť ochorenia. Pokiaľ teda nepoznáte zdravotný stav partnera, majte kondóm vždy po ruke. Poskytuje dva v jednom, čo je zárukou bezpečného sexu.

Čiarky nad posteľou
Vraví sa, že sex s partnerom znamená, že ste mali sex aj so všetkými jeho bývalými. Aj keď je to predstava pomerne bláznivá, no zo zdravotného hľadiska to tak naozaj je. Pri téme chránenie sa pred pohlavnými chorobami preto platí, že striedanie sexuálnych partnerov zvyšuje riziko nákazy, respektíve čím nižšie číslo, tým nižšia možnosť ochorenia. S partnerom k sebe buďte úprimní a hneď na začiatku si povedzte, ako na tom ste. Zatajovanie skutočností nikomu nepomôže a ak to spolu myslíte vážne, za uváženie stojí aj vzájomné otestovanie sa.

Čítajte viac: Môžete sa po orálnom sexe bozkávať na ústa?

Problém a riešenie
Aj keď sme kondóm spomedzi všetkých antikoncepčných metód vyzdvihli, ani ten nefunguje stopercentne. Riziko len minimalizuje a aj preto je dobré, sledovať svoje telo a poznať, kedy s ním niečo nie je v poriadku. Všeobecnými príznakmi pohlavných chorôb sú výtoky, svrbenie či začervenanie pohlavných orgánov a ani jeden z týchto príznakov nie je vhodné prehliadať. Pokiaľ ste sa totiž skutočne nakazili, chorobu treba liečiť a celkom ju z tela dostať von. Prepuknuté pohlavné choroby vedia často narobiť aj trvalú ujmu, takže ostych bokom a pri akýchkoľvek problémoch navštívte lekára. Pomôžete tak sebe i svojmu partnerovi, čo je predsa najdôležitejšie.

Viac sa o pohlavných chorobách dočítate TU.

Autor: ling


Ideálny sex? Aká dobrá ste v posteli?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac