Z tmavej na blond: Ako na to?

Z tmavej na blond: Ako na to?
Nosíte už dlhé roky tmavé vlasy a rozmýšľate nad zmenou? Ide leto, kedy sa podobné experimenty nosia, ale ako ďaleko chcete zájsť? Ak ste zatúžili po svetlejšej či až blonďavej farbe, pôjde o zmenu radikálnu a pomerne náročnú. Nie však nemožnú, teda aspoň v prípade, že si dáte záležať - časovo i finančne.

Meníme pigment
Aj keď drogérie sú plné škatuliek, ktoré lákajú na jednoduchú a rýchlu premenu vlasov, nenechajte sa oklamať. V 99 prípadoch zo 100 nie je výsledok taký, ako láka fotografia modelky na obale a v prípade blonďavých farieb to platí najviac. Prechod z tmavej na bledú je zložitý práve v tom, že musíte zmeniť pigment vo vlase - tmavý treba vytiahnuť. Ak by ste sa menili opačne - zo svetlej na tmavú - pigment sa iba prefarbí, čo je o poznanie jednoduchšie.

Práve kvôli náročnosti tejto zmeny nechajte všetko na profesionálneho kaderníka, ktorý by mal vedieť odhadnúť kvalitu vašich vlasov, silu peroxidu, ktorý treba použiť a výsledný odtieň. Ani tak ale nečakajte veľa od prvej návštevy salónu a vyčkajte minimálne mesiac, najlepšie aj dva.

Melírujte alebo gumujte
Postup, ktorý zvolí väčšina kaderníkov, je melírovanie vlasov po hrubších prameňoch. Týmto spôsobom budete postupne prechádzať do svetlejšej farby a po dvoch - troch melírovaniach s odstupom niekoľkých týždňov vám hlavu zafarbí výslednou svetlou farbou. Je dôležité, aby vám špeciálnymi produktmi vyťahoval nažltnutý odtieň zo zosvetlenej farby vlasov, pretože ide o efekt, ktorému sa nevyhnete. Vlasy sa radi uberajú iným farebným smerom, než plánujeme, čo by mal kaderník predpokladať a procedúrami korigovať.

Možnosťou je aj tzv. vygumovanie farby, ktoré sa robí na jeden raz, a to špeciálnym práškom. Sami kaderníci ale upozorňujú, že ide o dosť agresívny produkt, ktorý používajú len profesionáli, aby včas odhadli, kedy ho treba dať z vlasu dole. Prášok vyťahuje tmavý pigment z vlasov, čím ho urobí mŕtvym, no svetlým. Pri nesprávnom použití sa však môžu vlasy výrazne zničiť a doslova poodpadávať.

Zaceľujeme rany
Oba spôsoby, ako prejsť z tmavej farby na svetlú, sú efektívne, no rovnako aj oba poškodzujú vlasy. Treba rátať s tým, že ich konce bude nutné zostrihať, aby ste sa zbavili suchých koncov a predišli ďalšiemu lámaniu. Samozrejmosťou by malo byť aj čo najšetrnejšie česanie, ktoré pri nesprávnom postupe môže vlasy ešte oslabovať. Pokiaľ beriete do ruky hrebeň hneď po zosvetľovaní, postupujte maximálne opatrne. Vlasy sú vtedy najoslabenejšie a môžete ich dolámať. Takisto vám každý kaderník odporučí, aby ste zvýšili svoju starostlivosť a kúpeľňu zásobili balzamami, maskami a kúrami. Vaše zosvetlené vlasy budú potrebovať čo najviac živín, aby sa rýchlo a dostatočne zotavili z výraznej zmeny, ktorou prešli.

TIP: Ak sa neviete rozhodnúť, aká farba vlasov vám pristane, vráťte sa k nášmu článku o farebnej typológii. Nájdete ho TU spolu s radami, ako postupovať pri výbere vlasovej farby.

Autor: GaBi


Ktorou zúfalou manželkou ste?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac