Vysadenie HAK - toto treba vedieť

Vysadenie HAK -  toto treba vedieť

Rozhodli ste sa s partnerom, že je čas na dieťa, máte za sebou rozchod a nikoho perspektívneho do postele, alebo sa vám jednoducho zdá, že negatíva tabletiek prevýšili ich výhody? Skôr než zhltnete svoju poslednú „tabletku“, mali by ste si premyslieť zopár vecí!

V živote ženy sa môže vyskytnúť mnoho okolností, na základe ktorých dospeje k rozhodnutiu prestať užívať hormonálnu antikoncepciu. Či už ide o zakladanie rodiny, zmenu frekvencie pohlavného života, zdravotné riziká alebo jednoducho chuť vyskúšať iný druh ochrany, vždy je dobré zvážiť prípadné riziká a počítať s určitými zmenami.

Užívanie tabletiek predstavuje istý komfort, pri ktorom mnohé ženy zabúdajú na dávne problémy či už pri menštruácii, rôznych zmenách v tele, alebo pri milovaní. Viete však, čo vás čaká po vysadení?

Je to skutočná lotéria
Žiadny lekár vám nemôže povedať vopred, ako bude vaše telo na vysadenie HAK reagovať. Dokonca ak ste už v minulosti HAK vysadili a neskôr sa znova vrátili k jej užívaniu, môže prebiehať druhé vysadenie úplne odlišne. Žiadna záruka neexistuje.

Čo treba vedieť?
Ak ste sa rozhodli ukončiť užívanie HAK, nerobte to uprostred cyklu, vždy doberte načaté balenie. Náhle prerušenie môže vyvolať predčasné krvácanie a môže výrazne narušiť váš menštruačný cyklus. Nezabudnite tiež, že ako náhle prestanete HAK užívať, musíte sa chrániť iným spôsobom.

Poradiť sa s lekárom?
Áno, je to vždy výhodné. Môžete s ním prekonzultovať svoj aktuálny zdravotný stav a svoj výber iného druhu antikoncepcie. Možno sa vám niektorá metóda zdá praktická či výhodná, gynekológ by vám ju však vzhľadom na váš stav nemusel odporučiť. Preto je konzultácia vopred najvhodnejšia.

Čo ma čaká?
Mnohé ženy bez problémov doberú posledné balenie, počkajú na menštruáciu a v nasledujúcom mesiaci majú svoj pôvodný cyklus späť. Prvý, prípadne niekoľko nasledujúcich cyklov môže byť mierne predĺžených, keďže telo si musí vytvoriť znova svoj „režim“. Tento stav by vás rozhodne nemal prekvapiť.

Časť žien však má po vysadení HAK rozličné problémy. Menštruácia sa nedostavuje, je príliš silná, alebo naopak neobvykle slabá, cykly majú rozličnú dĺžku a krvácanie sa nedá predpovedať, alebo sa zhoršia bolesti či predmenštruačný syndróm. Toto riziko je vyššie hlavne ak ste podobnými problémami trpeli aj pred začiatkom užívania HAK.

Ak sa objavia tieto problémy, je nevyhnutné navštíviť gynekológa. Neváhajte ani v prípade, ak sa menštruácia po vysadení tabletiek neobjavila vôbec. Lekár po vyšetrení zhodnotí, či je nutné krvácanie vyvolať injekčne, teda dávkou hormónov, alebo bude vhodnejšie počkať. Návrat k pravidelnému cyklu môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Tešte sa
Okrem negatív môže však vysadenie HAK sprevádzať aj niekoľko pozitívnych zmien vo vašom tele. Možno pocítite nárast libida, ktoré môžu niektoré tabletky mierne tlmiť, dokonca sa môžete dočkať v nasledujúcich mesiacoch i prekvapenia v podobe ľahšieho chudnutia. Niektorým ženám sa zlepší stav pleti, vlasov alebo nechtov, iné bohužiaľ, majú opačnú skúsenosť. S týmito nepríjemnosťami však môžete bojovať vyváženou stravou a dostatkom vitamínov a minerálov.

Máte už za sebou skúsenosť s vysadením HAK? Sprevádzali vysadenie antikoncepcie nejaké problémy, alebo ste to zvládli absolútne v pohode? Napíšte nám o svojich skúsenostiach do redakcie. Tie najzaujímavejšie príspevky nielen uverejníme, ale aj oceníme zaujímavou kozmetickou cenou! Na Vaše e-maily čakáme na adrese wanda1 (zavinač)atlas-as.sk.

Autor: Sofia


Máte nadanie na flirtovanie?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac