Vypočítajte si svoje plodné dni

Vypočítajte si svoje plodné dni

Popri rozličných druhoch hormonálnej antikoncepcie existujú i takzvané prirodzené metódy zabránenia počatia. Väčšina z týchto metód je však komplikovaná, nevhodná pre ženy s nepravidelnou menštruáciou a ich úspešnosť je podstatne nižšia ako pri iných antikoncepčných metódach.

Metódy určovania plodných dní
Aby sa metóda počítania plodných a neplodných dní mohla použiť, mali by ste mať zaznačený svoj menštruačný cyklus minimálne za posledného pol roka. Jednotlivé cykly by mali byť pravidelné, čiže by mali trvať 28 dní. Uvoľnenie vajíčka nastáva medzi dvanástym až šestnástym dňom cyklu, ktorý sa začína počítať od prvého dňa menštruačného krvácania. V tomto období je žena plodná.

Suché a mokré dni
Plodné dni sa dajú určiť aj podľa štruktúry a množstva hlienu počas menštruačného cyklu. Dni sú rozdelené na plodné dni, označované ako mokré a neplodné dni, označované ako suché.

Na začiatku cyklu je hlienu málo a je hustý, čo znamená, že sa telo nachádza práve v neplodnej fáze. Postupne hlienu pribúda, je ťažký a vodnatý, vtedy sa začína plodná fáza. Štruktúra hlienu sa náhle mení po ovulácii, vtedy prichádzajú suché dni a o tri dni na to sa začínajú neplodné dni.

Podľa teploty
Spôsob určenia plodných dní pomocou telesnej teploty spočíva v tom, že jeden alebo dva dni po uvoľnení vajíčka stúpne telesná teplota ženy o 0,3 až 0,5 stupňa Celzia. Päť dní pred až tri dni po vystúpení teploty sa považujú za plodné dni. Teplota by sa mala merať v pošve alebo konečníku najlepšie ráno v tú istú hodinu, a to najmenej po šiestich hodinách spánku.

Aj počítačom 
Vo veku počítačov je len prirodzené, že tieto zázraky techniky vstúpili aj do intímnej sféry sledovania ženského organizmu. Tieto malé zariadenia rozoznávajú plodné a neplodné dni pomocou analýzy hormónov v moči ženy. Účinnosť tejto metódy je však nízka, a keď nie ste dostatočne zodpovedná a zabudnete si denne sledovať telesnú teplotu a zmeny charakteru hlienu, môže táto metóda úplne zlyhať.

Pre a proti
Výhodou prirodzených metód zabránenia počatia je, že nie je potrebné používať žiadne mechanické telieska ani hormonálne prípravky. Obaja partneri pociťujú spoločnú zodpovednosť za plánovanie rodiny a zároveň získavajú hlbšie informácie o funkcii vlastného tela. Niektoré páry prežívajú pohlavný styk intenzívnejšie, ak v čase najväčšej plodnosti nemajú sexuálny styk.

Potreba pohlavnej zdržanlivosti v období uvoľnenia vajíčka je však pre mnohé dvojice nevýhodou. Navyše, ak máte nepravidelnosti v menštruačnom cykle a nie ste príliš starostlivá v sledovaní všetkých telesných zmien, zvoľte radšej iné formy antikoncepcie.

Autor: Anuk  


Čo viete o tehotenstve? Otestujte sa s nami!
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac