VIDEO: Nezabudli ste na hula hop?

VIDEO: Nezabudli ste na hula hop?

Poznáme to pod menom kruh alebo obruč, no oficiálny názov je hula hop. Keď sme boli mladšie, krútili sme sa na ihriskách za domom ostošesť! Až neskôr sme prišli na to, že hračka z odľahčených plastových materiálov je vlastne vynikajúcou cvičebnou pomôckou, ak potrebujeme spevniť ochabnuté brušné partie a zhodiť pár kilogramov.

História populárnych obručí je vskutku zaujímavá. Používali ich na hry už v antickom Grécku a pre širokú verejnosť ich znovu objavila americká spoločnosť Wham-O. Tvorcov vraj inšpirovalo rozprávanie istého Austrálčana, ktorý videl tamojšie decká na hodinách telocviku, ako sa točia v obručiach vyrobených z bambusu.

Starý nápad v novom šate
Američania svoj vynález nemohli oficiálne patentovať, pretože ich „novinka“ bola ľudstvu známa už pekných 3000 rokov. Nechali si teda patentovať aspoň meno „Hula hoop“ a roku 1958 plastové kruhy vtrhli na trh. Treba uznať, že vo veľkom štýle! V priebehu prvých štyroch mesiacov sa ich predalo 25 000 000.

Cviky s obručou sú výborné na spevnenie brucha, bokov, zadku a nôh. Okrem týchto problémových partií pomáhajú udržiavať zdravú chrbticu, kríže a bedrá. Pravidelným domácim tréningom predchádzate ukladaniu nadbytočného tuku a problémom súvisiacim s nadváhou, trávením a vyprázdňovaním.

Akupresúrna obruč
Cvičenie bude ešte účinnejšie, ak si namiesto klasickej hladkej obruče zaobstaráte akupresúrnu. Jej povrch je plný výčnelkov, ktoré pri krútení skvele vymasírujú brucho. Navyše, možno ju rozobrať na niekoľko dielov a v nezloženom stave využiť pri strečingových cvikoch.

Ako cvičiť?
Je to jednoduché, stačí sa rozkrútiť. Oblečenie by malo byť elastické a priľnavé na telo, aby sa oň obruč pri otáčkach nezachytávala. Cvičiť môžete pri počúvaní hudby, pri sledovaní televízora, kedykoľvek si nájdete čas. Sústreďte sa na dýchanie a ak môžete, sledujte si za pomoci hodiniek pulzovú frekvenciu. Netreba sa krútiť dlho. Ak si totiž dávate do tela nárazovo, účinok tým zbytočne oslabíte. Stačia dve tri minúty intenzívneho točenia, najlepšie aj niekoľkokrát denne.

Videotip: Ak už ste rokmi vyšli z cviku, tu je drobná pomôcka pre domáci tréning s obručou


Neprehliadnite

Čítaj viac