Tichý zabijak vzťahov: Čo všetko spôsobí klamanie?

Tichý zabijak vzťahov: Čo všetko spôsobí klamanie?
Máločo je horšie, ako keď sa do partnerského vzťahu vkradne klamstvo. Cielené klamanie dokáže narušiť celý rad vecí, ktoré ak nefungujú, vzťah sa dostáva na okraj priepasti. Medzi najčastejšie následky klamania vo vzťahu patrí...

Strata dôvery
Problém klamstva totiž tkvie v tom, že z malého klamstva sa čoskoro môže stať väčšie, a tak vo vzťahu stojíme pred otázkou: „Dá sa mu ešte veriť, keď ma už oklamal?" Dôvera je nesmierne krehká vec, ktorá sa ťažko-preťažko buduje, ale ľahučko sa rozbije. Dôvera neznamená len to, že sa na partnera môžeme spoľahnúť a veriť mu i v náročnejších situáciách, ale že skutočne máme niekoho, kto nás bude podporovať, kto je k nám vždy úprimný, stojí pri nás a kto nás vždy vypočuje a vyjadrí svoj názor. Nečudo, že dôvera je najdôležitejšou zložkou pri budovaní každého vzťahu.

Napätie a stres
Častým dôsledkom opakovaného vzťahového klamania je prežívanie intenzívneho napätia a stresujúcich situácií. Ten, koho klamú, sa totiž cíti vo vzťahu ohrozený, bojí sa vyjadriť svoje pocity a názory, pretože ten, kto klame, všetko zahmlieva a z klamaného robí takmer blázna. A keď sa nemôžete pred vaším partnerom otvoriť, hodnota vášho vzťahu rapídne klesá. Nedokážete vyjadriť a napĺňať svoje potreby, komunikácia sa stáva nekonštruktívnou.

Kontrola
Nedôvera ide ruka v ruke s väčšou snahou po kontrole. Ide o reakciu, ktorou sa snažíme získať dôkazy buď o tom, že nám partner klame, alebo sa ňou snažíme presvedčiť sa, že nakoniec je všetko OK a indície sa nepotvrdia. Riziko spočíva v tom, že ak sa do vzťahu zaseje kontrola, vzťah prestáva byť úprimný, spontánny, prestávame v ňom vnímať pozitívne tendencie a svoj pohľad zameriavame iba na možné klamstvá.

Domýšľavosť, podozrievavosť až paranoja
Ďalším stupňom v takto „fungujúcom" vzťahu je podozrievanie, domýšľanie si a „presvedčenie" o tom, že partner klame. Problém je v tom, že prestávame byť schopní odlišovať, čo je a čo nemusí byť klamstvo. Preto je klamanie vo vzťahu nesmierne zhubné a patologické, lebo stiera hranicu medzi pravdou a lžou.

Strata úcty
Ak nám niekto klame, nečudo, že časom prichádza o úctu. No a strata úcty je po dôvere druhým obrovským signálom, že vzťah je v troskách. Veď ako si môžeme partnera vážiť, obdivovať ho, či prechovávať k nemu úctu, ak vniesol do vzťahu klamstvo?

Bolesť duše
Klamstvo síce môžete obliecť do značkových šiat, no duša aj napriek tomu cíti, že niečo nie je v poriadku. Môžete jej dohovárať aj ju vábiť výhodami, ktoré za to získa, svedomie sa oklamať nedá. Klamstvo postupne otravuje dušu, necítime sa dobre, cítime prázdno a nevieme prečo. Prázdno v duši sa dá napĺňať rôznym spôsobom, dokonca existujú aj rôzne spôsoby na utlmovanie prázdna. Jedného dňa sa však zobudíte a uvidíte svoje prázdno v úplnej nahote, pretože žiadna výhoda sveta nevie dušu utešiť.

Autor: Radomír


Máte sklony k promiskuite?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac