Tabletka "po": ako ju ľahko zoženiete?

Tabletka "po": ako ju ľahko zoženiete?

Čo všetko sa skrýva za týmto tajomným označením? Ako sa k tabletke záchrany dá najľahšie dostať?

Bez ohľadu na to, či vyvádzate v posteli s náhodne vybraným neznámym alebo so svojim stálym partnerom, je potrebné predovšetkým konať rýchlo. Escapelle je núdzová antikoncepcia určená na užitie po zlyhaní inej antikoncepčnej metódy. V prípade, že sa pri styku zvliekol alebo praskol kondóm, či ste vynechali hormonálnu antikoncepciu. Balenie obsahuje jednu tabletku, ktorú treba užiť čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, najneskôr do 72 hodín.

Keď sa pohotovostné pilulky typu "deň po tom" dostali na trh a lekári ich mohli začať predpisovať svojim pacientkam, mnohí bili na poplach zo strachu, že sa rozšíri nechránený sex . Ale podľa posledných prieskumov sa dostupnosť týchto tabletiek vôbec nestala dôvodom na laxný prístup k ochrane pred nechceným tehotenstvom. Núdzová alebo tiež pohotovostná tabletka v žiadnom prípade nebola myslená ako náhrada antikoncepcie, ale malo ísť o riešenie, ak zlyhá klasická ochrana.

„Tabletka po“ pomáha zabrániť neželanému otehotneniu. Je tým účinnejšia, čím skôr sa po styku užije. Núdzovú antikoncepciu môže bez problémov užívať väčšina žien, je dobre znášaná. Používa sa iba v naliehavých prípadoch, nemá byť pravidelná metóda antikoncepcie. Predpokladá sa, že Escapelle účinkuje tak, že zastaví uvoľnenie vajíčka z našich vaječníkov. Môže zabrániť oplodneniu už uvoľneného vajíčka alebo zabráni vajíčku usadiť sa v sliznici maternice. Dôležité je vedieť, že tabletka zabraňuje otehotneniu, neúčinkuje ak ste už tehotná.

Kde sa dajú tabletky PO zohnať?

Kým predchodcovia dnešného Escapellu boli väčšinou na lekársky predpis, táto najmodernejšia tabletka je bežne prístupná. Môže si ju kúpiť bez receptu každá žena, čo sa ocitne po styku v problémoch. Častou cestou získania tabletiek "po" sú kamarátky. Zvlášť pokiaľ pochádzate z dediny alebo malého mesta, budete veľmi vďačná za "priateľskú výpomoc". Avšak kamarátka vás zrejme nepoučí o rizikách a možných komplikáciách.

Aké vlastne hrozia riziká?

Po užití lieku môžete pocítiť krátkodobú nevoľnosť, nutkanie na zvracanie. Sila menštruačného krvácania môže byť odlišná. K ďalším vedľajším účinkom patrí bolesť hlavy, zvýšená citlivosť prsníkov, závraty i bolesť v podbrušku. Tieto príznaky sa v priebehu niekoľkých dní vytratia. (Viac na ww.tabletkapo.sk)

Po užití Escapelle sa odporúča asi po troch týždňoch navštíviť gynekológa, aby ste sa uistili, že tabletka účinkovala.

Zapamätajte si:

- Tabletka po je určená iba pre urgentné prípady!

- Nepoužíva sa ako pravidelná antikoncepčná metóda!

- Nespôsobí potrat, v prípade neskorého užitia sa netreba obávať poškodenia plodu!

- Nechráni pred HIV!

- Je dostupná bez lekárskeho predpisu!

Medzi ľuďmi koluje mýtus, že antikoncepcia je vecou ženy. Ochrana proti nežiaducemu otehotneniu je ale predmetom dohody oboch partnerov. Avšak dohoda medzi stálymi partnermi je niečo iného než medzi tými "na jednu noc". Napriek tomu by malo byť jasné, ako sa budete chrániť. Veta "dám si pozor" už priviedla na svet mnoho detí.


Máte nadanie na flirtovanie?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac