Svetové chudnutie: Skúste to takto!

Svetové chudnutie: Skúste to takto!
Ak sa na chudnutie pozrieme okom svetobežníka, rýchlo zistíme, že nie je krajina ako krajina. Zatiaľ čo Američania a ich strava sú doslova strašiakom štíhlej línie, iné národy majú oveľa lepšiu reputáciu. Oplatí sa preto čo-to pochytiť a nielen do svojej kuchyne zaradiť nejaké tie svetové tipy. Samozrejme, diétne.

Koreňte ako Thajčania
Thajská kuchyňa patrí k tým najštipľavejším, čo vie byť pre štíhlu líniu prospešné. Pálivé jedlo totiž jeme pomalšie, čo je faktor dôležitý proti prejedaniu sa a nezabúdajte ani na to, že koreniny napomáhajú správnemu tráveniu. V článku Koreniny, ktoré vám pomôžu schudnúť zistíte, ktoré štipľavé ingrediencie by vám doma nemali chýbať.

Pripravujte ako Japonci
Prípravu jedál a takisto i zloženie môžete odkukať aj od Japoncov. Tamojší ostrov Okinawa je označovaný za jeden z najzdravších národov na svete, a to práve pre svoju kuchyňu. V skratke možno povedať, že má znížený obsah cukrov i tukov, pretože obsahuje množstvo zeleniny, ovocia, ryže, morských plodov či sóje. Potraviny pripravujú dusením a varením, takže kalórie navyše do jedálnička nenaskakujú.

Pite ako Juhoafričania
Z Južnej Afriky sa do sveta dostal čaj roiboos, ktorý je označovaný za malý zázrak pre telo. Okrem svojho bohatého obsahu je však obľúbený aj pre prirodzene sladkú chuť, ktorá si viac nežiada cukor. Pri diéte je to veľmi podstatné, preto si raz za čas doprajte šálku. Pitie roiboosu podporuje tvorbu moču, čo pomáha odplavovať škodliviny z tela a má priaznivý vplyv na hladinu cukrov v krvi.

Postite sa ako Indonézania
Ak sa vyberieme do krajín, kde prevláda islamské náboženstvo, zistíme, že na pôst nedajú dopustiť. V niektorých krajinách pravidelne dodržiavajú dni bez vody i jedla, časť Indonézanov zase verí v pôst o vode a ryži. Takéto jednodňové očistenie tela rozhodne na škodu nie je, no nezabúdajte - hladovka nie je ideálnym spôsobom na zhadzovanie kíl a rozhodne neznamená to isté ako dočasný pôst.

Jedzte doma ako Poliaci
Z celkom praktického súdka tu máme radu od našich susedov Poliakov. Ako ukazujú tamojšie prieskumy, Poliaci minú len mizivých 5 percent rodinného rozpočtu na jedenie vonku (pričom napríklad v Amerike je to až 40 percent). Nie je to však iba o šetrení peňazí, ale aj o zdravšej strave. Ako ukazuje prax, ľudia stravujúci sa pričasto vonku, majú väčšiu tendenciu podľahnúť nezdravému jedlu a priberať.

Čítajte: Rady pre zdravší jedálniček

Nakladajte si ako Briti
Ako sme už povedali, prejedanie sa línii rozhodne nepridáva. Preto si zoberte niečo od Britov, ktorí stopli podávanie superveľkostí (tzv. supersize) vo fast foodoch a radšej servírujú menej. Netvrdíme však, že si po správnu porciu treba ísť priamo do spomínaného rýchleho občerstvenia. Menej si na tanier nakladajte aj doma a regulujte tak, koľko kalórií denne prijmete.

Šliapte ako Holanďania
Pochvalu si zaslúžia aj Holanďania, ktorí svet inšpirujú svojím bicyklovaním. Počet bicyklov v krajine dokonca prevyšuje počet obyvateľov a priemerný Holanďan našliape za rok viac ako 850 kilometrov. Ak sa na to pozrieme z hľadiska spaľovania, za hodinu sa dá bicyklovaním zničiť cez 500 kalórií. No a keďže tamojší obyvatelia šliapu nielen vo voľno čase, ale aj do práce či na nákupy, figúru majú ako lusk.

Autor: GaBi


Aký šport je pre vás ideálny?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac