Som závislá od nakupovania!

Som závislá od nakupovania!
„Už zase si si kúpila nové topánky? Veď ich ani nestíhaš nosiť! No prosím, a to tu ešte máš dve sukne, tričko, samé handry! Ty nemáš rozum!"

Zľavy, akciové ponuky, výpredaje, to všetko sú lákadlá, ktorým je niekedy naozaj iba ťažko odolať. Ak človek stratí kontrolu a nakupovanie sa pre neho stane kompenzáciou pocitov, ktoré ho vnútorne trápia, nastáva problém. Osobný, vzťahový, rodinný, zdravotný.

V súčasnosti rozoznávame rôzne typy závislostí. Niektoré priamo ničia naše zdravie, ako pitie alkoholu, fajčenie, či užívanie drog a iné nepriamo do veľkej miery zaťažujú náš organizmus a naše vzťahy, ako internetová závislosť, gamblérstvo či chorobné nakupovanie.

„Vieš, miláčik, keď v tom značkovom butiku mali 40 % zľavy. Kde by som prišla k sukni takej značky iba za 1 200 korún. A aby si vedel, ostatné veci mám zo second-handu. Bol tam výpredaj, všetko za stovku. No nekúp to!"

Je ťažké určiť hranicu, po prekročení ktorej začína byť nakupovanie problémom závislosti. Ak ale cíti človek často nutkanie míňať peniaze, má stavy úzkosti a nepokoja, ak nemôže utrácať a po utrácaní prežíva eufóriu, ktorú onedlho nahradia pocity viny, silné výčitky, ktoré ho doslova niekedy prenasledujú v snoch a ani to mu nezabráni opätovne podľahnúť ďalšiemu „záchvatu" nakupovania, môžeme hovoriť o patologickej závislosti na nakupovaní.

„Keď sa oblečiem do nového, hneď vyzerám lepšie a atraktívnejšie. Po materskej, na ktorej som veľmi pribrala, potrebujem cítiť, že viem zaujať. Nemôžem sa predsa ukazovať často iba v tom, čo už mám kúpené. Čo by si o mne kolegyne pomysleli? Som nešťastná, ak si ma nevšimnú. Preto potrebujem zaujať stále novým oblečením."

Spúšťačom spomínanej závislosti môže byť depresia, únava, strach pred sebou samým, osobná nespokojnosť, strata sebadôvery, či stres v práci a doma. Častou príčinou je aj pocit samoty, ktorý môže vyústiť až do chorobnej túžby niečo vlastniť, hromadiť či snaha realizovať nesplnené sny z detstva. Touto závislosťou trpí asi 6 % populácie, pričom viac postihuje ženy. Pravdepodobne to súvisí s tým, že závislosť od nakupovania býva jedným z príznakov depresie, ktorá je v ženskej populácii viac zastúpená.

„Nikdy mi nič neumožníš kúpiť si. Stále iba musíme šetriť, prepočítavaš každú korunu, odkladáš si bločky z nákupov. Stále mi vyčítať, kde míňam peniaze, že kupujem do domácnosti iba hlúposti, potom je prepchatá chladnička a vyhadzujeme potraviny. Myslíš iba na seba!"

Aj takto môže vyzerať komunikácia medzi nespokojnými manželmi. Nespokojnosť v partnerskom spolužití, v ktorom je vyvíjaný na partnera tlak prostredníctvom financií, môže vyvolať jeho vzdor, odvetu, či akúsi formu neposlušnosti. Inokedy zase utrácaním manželových peňazí akoby žena pripomínala mužovi svoju existenciu a potreby, ktoré cíti z jeho postoja, že sú opomínané. Neraz sa pod touto formou závislosti podpisuje aj agresívna reklama, či pomýlený názor, že som tým, čo vlastním a koľko toho vlastním.

Čo teda robiť, aby nám tento problém neprerástol cez hlavu?

  • najrozumnejšie je pred nákupom si vydeliť presný obnos peňazí, ktorý nesmieme prekročiť,
  • nepoužívať platobné karty, kde stav konta je v podstate anonymný a dovoľuje utrácať,
  • odkladať si účty, bločky a odkladať si ich do peňaženky, aby ste ich pri jej otváraním vždy videli,
  • nákupy si plánovať a ísť nakupovať s fixným zoznamom vecí,
  • z času na čas si kúpte nejakú maličkosť pre vlastné potešenie, ktorá by nemala presiahnuť určitú sumu,
  • dôležité je hľadať súvislosti, kedy ma to ťahá míňať, čo sa predtým udialo, čo by som mohol/mohla robiť ináč, aby som sa upokojil/a bez míňania,
  • uvažovať, ako sa ináč zbaviť napätia, či už cvičiť, meditovať, relaxovať alebo sa ísť poradiť k odborníkovi.

Autor: Radomír


Hrozí vám anorexia?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac