Sex v tehotenstve? Je to bezpečné?

Sex v tehotenstve? Je to bezpečné?

Tehotenstvo je nádherným a zvláštnym obdobím nielen v živote ženy, ale aj jej partnera. S tehotenstvom, hlavne tým prvým, prichádza mnoho otázok. Napríklad aj okolo sexu. Mnohé ženy plánujúce si materstvo, si kladú otázku, či sa budú musieť vzdať sexuálneho života.

Tehotenstvo a sex sa navzájom nevylučujú. Sexuálny život aj v tomto období je úplne normálnou záležitosťou, samozrejme, pokiaľ nehrozia komplikácie a všetko prebieha v poriadku. Ak je vaše tehotenstvo úplne normálne, nemusíte sa milovania báť.

Ak sa však vyskytnú akékoľvek anomálie, alebo je zvýšené riziko, že by ste o dieťatko mohli prísť, pravdepodobne vás váš lekár upozorní, aby ste abstinovali. To platí aj v prípade, že nosíte pod srdcom viac než jedno dieťatko naraz. Aj keď je všetko v poriadku, vždy je lepšie nechať si poradiť od ošetrujúceho lekára, pretože len ten pozná váš aktuálny stav.

Sex má zelenú
Ak je všetko v poriadku, sexu nestojí nič v ceste. V jednotlivých trimestroch chuť ženy na milostné hry klesá a stúpa. Zvyčajne klesá začiatkom tehotenstva, v druhom trimestri stúpa, alebo sa navracia na pôvodnú úroveň a v treťom trimestri opäť klesá.

Pri milovaní v tomto období by ste mali prísne dodržiavať niektoré pravidlá. Na prvom mieste je dôkladná hygiena, nielen z vašej strany, ale aj zo strany partnera. Sex je bezpečný, preto netreba užívať antikoncepciu, čo je pre mnohé ženy úľava a milovanie tak pre ne nadobúda nové dimenzie. Pozor na sex s náhodným partnerom, vtedy je nutné rozhodne použiť kondóm.

Nemáte chuť?
Vašu chuť na sex ovplyvňujú nielen hormóny. S narastajúcim bruškom sa stáva každý pohyb náročnejším a to platí aj pre milovanie. Vyberajte si zo zásady polohy, pri ktorých partner netlačí na brucho, nezaťažujte zbytočne chrbát a vyhýbajte sa akýmkoľvek extrémnym sexuálnym praktikám. Pri orálnej stimulácii musí byť partner opatrný, aby nefúkol do pošvy vzduch.

Bez obáv
Mnohé ženy sa obávajú, že pohlavný styk, vzrušenie či orgazmus môžu spustiť pôrodné kontrakcie. Táto obava je zbytočná, pri orgazme ide o úplne iný druh sťahov než pri pôrode. Rovnako pohlavný styk nemôže priamo ublížiť, alebo zraniť dieťa, to je dobre chránené v maternici.

Pozor, nielen ženy majú v tehotenstve zmenené libido. Niektorí muži sú zmenami na tele partnerky nadšení a užívajú si jej krivky a plné prsia, iní majú podvedomé obavy z toho, že by mohli žene či dieťaťu ublížiť. Je len na vás, ako sa rozhodnete a akým spôsobom budete túto novú situáciu prežívať.

Autor: tt


Aká je vaša sex biografia?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac