Sex počas menštruácie: áno alebo nie?

Sex počas menštruácie: áno alebo nie?

Máločo je obostreté toľkými nepresnosťami a fámami ako menštruácia. Viete, v čo veriť a ktoré obavy môžete pokojne pustiť z hlavy?

Menštruácia je pravidelný, zhruba mesačný interval, v ktorom dochádza ku krvácaniu. Môžeme sa však stretnúť i s iným označením, napríklad perióda, čistenie, menzes ale i s radou starších, ktoré sa v slušnej spoločnosti nahlas nevyslovujú.

Očista? Ale kdeže!

Väčšina žien v dobe svojho plodného obdobia menštruuje pravidelne. Je to dané cyklickou hormonálnou činnosťou vaječníkov a odlučovaním sliznice maternice. Pri vynechaní menštruácie je nutné uvažovať o tehotenstve či o poruche menštruačného cyklu. K vynechaniu niekedy dochádza pri chudnutí alebo ak žena stratí určité množstvo podkožného tuku. Niektorí nazývajú menštruáciu aj "plačom netehotnej maternice", a to preto, že nedôjde k vytúženému tehotenstvu a oplodnené vajíčko sa neuhniezdi v sliznici. Maternica to potom oplače menštruáciou.

Podľa učenia Hyppokrata (400 p.n.l.) boli mesiačiky považované za proces očisťovania. Táto nepresnosť je ústnou tradíciou občas zmieňovaná dodnes. Nielenže menzes neočisťuje, skôr naopak, ženu hendikepuje a pridáva jej starosti.

Vyhnúť sa menštruácii - prečo nie?

Dnešné ženy menštruovať skôr nechcú. Ak žena netúži po tehotenstva, je možné jej toto prianie jednoducho splniť tak, že užíva určitý typ antikoncepcie a k menštruácii nedochádza. Pred sto rokmi ženy menštruovali zhruba 50 x za život, boli často tehotné a dlhodobo kojili. Dnes je to inak. Ženy majú jedno až dve deti, máloktorá kojí dva roky po pôrode. Dnešná žena preto menštruuje asi 500x za život. A premenštruuje 7 rokov! Takže, ak chceme celkový počet krvácania ženy usmerniť tak, ako to príroda myslela, žene vyhovieme a menštruácie ju zbavíme. S tým odpadnú i bolesti pred a v dobe krvácania, opuchy, bolesti prsníkov, zmeny nálad a ostatné nepríjemnosti.

Podobné je to s odsunom počas dovolenky či v dobe, keď žena z rôznych dôvodov menštruovať nechce. Gynekológ môže žene naordinovať lieky, ktoré menštruáciou odsunú, prípadne vyvolajú skôr, aby v danom období nekrvácala.

A čo sex?

A ako je to so sexom v období menštruácie? Väčšina párov o súlož v tomto období príliš nestojí. Príčinou sú estetické a hygienické dôvody. Tí, čo sex mať chcú i v tejto dobe, niet čo proti tomu namietať. Určite môžu prevádzať celú radu nekoitálnych sexuálnych aktivít. Pri súloži v dobe menštruácie by mala byť však venovaná väčšia pozornosť intímnej hygiene, je preto ľahšie používať prezervatív. Riziko infekcie je v tejto dobe predsa len o niečo vyššie, ale ak sa jedná o stálych partnerov, ktorí dodržujú pravidlá menštruačného sexu, nemusia sa komplikácii obávať.

Autor: MUDr. Zlatko Pastor

Foto: Isifa


Aké je vaše sex-IQ?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac