Relaxácia narýchlo: Zbavte sa napätia hneď teraz

Relaxácia narýchlo: Zbavte sa napätia hneď teraz
Poznáte to veľmi dobre. Dni plné stresu, večné naháňanie a nestíhanie termínov. No kto by z toho nezošalel?! Vy nemusíte, stačí, že si ho nepustíte celkom k telu. Že ako? Pravidelným bleskovým reštartom.

Umenie rýchlej relaxácie
Ono to nie je žiadne veľké umenie, ale zopár jednoduchých trikov, ktoré vám umožnia upokojiť myseľ a uvoľniť telo. A keďže hovoríme o časovej tiesni, ide o relaxačné techniky, ktoré nezaberú veľa priestoru. Väčšina z nich je aj celkom nenápadná, takže ich môžete praktizovať kdekoľvek sa vám to práve hodí, hoci aj uprostred davu. Výsledkom bude prílev novej energie, svieža myseľ a odpočinuté telo.

Prehĺbený dych
Pokiaľ je to možné, nájdite si nerušené tiché miesto a pohodlne sa usaďte. Ak vám to situácia nedovolí, zostaňte pokojne aj stáť v rade na obed a využite voľnú chvíľku. Preneste všetku svoju koncentráciu na vlastný dych a plne si ho vo svojom tele uvedomte. Snažte sa postupne prehlbovať nádych aj výdych a vnímať, ako prechádza celým vaším telom. S výdychom si predstavujte, že z vás odchádza všetko zlé a negatívne - stres, únava, nepokoj. S nádychom naopak precíťte napĺňanie novou silou. Minútka, dve takéhoto uvedomelého dychu a vaša odolnosť sa opäť zvýši.

Predstava rovnováhy
Z predchádzajúceho prehĺbeného dychu môžete plynulo prejsť do ďalšej relaxačnej techniky alebo ju môžete praktizovať separátne. Použite svoju predstavivosť a pracujte s ňou. Pred sebou si predstavte klasickú váhu s dvoma miskami. Na jednej miske sa nachádzate vy, na druhej všetky povinnosti a veci, čo vás zaťažujú. Následne obe misky vyrovnávajte do jednej úrovne, pričom si stále opakujte vetu „všetko v mojom živote je v rovnováhe". Nenechajte sa ničím vyviesť z miery a na malú chvíľu sa pevne držte tejto utkvelej predstavy vyrovnávania. Váha je symbolom rovnováhy a vy ju dosiahnete práve predstavou tej vašej vlastnej.

Upokojenie
Buďte si plne vedomá momentálneho obrazu samej seba v sede, v ľahu alebo v stoji. Sústreďte sa na tento váš vonkajší pokoj a zároveň vytvárajte v sebe pokoj vnútorný jednoduchou vetou „som úplne pokojná". Opakujte ju až pokiaľ skutočne nepocítite príjemný pocit dokonalého upokojenia.

Vizualizácia
Relaxácia vizualizáciou sa prevádza lepšie so zatvorenými očami, pomôže však i pohľad uprený na jeden bod. Snažte sa vo svojej mysli vzďaľovať od okolia a pomaličky sa ponárajte do vlastného vnútra. Prestaňte vnímať rušivé zvuky, pohyby. Presúvajte sa preč, niekam ďaleko, či už na konkrétne obľúbené alebo celkom neznáme miesto, kde cítite dokonalý pokoj. Vžite sa do tohto pocitu a postupne ho precíťte v celom svojom tele. Vnímajte veci a javy, ktoré vás na tomto mieste upokojujú a plne sa im oddajte. Návrat späť do reality by mal byť pomalý, preto si najprv uvedomte miestnosť, v ktorej sa nachádzate a až potom seba samú v tomto prostredí.

Uvoľnenie
Nasledujúca technika sa zameriava na vedomé uvoľnenie jednotlivých častí tela a najúčinnejšie je prevádzať ju v ľahu na chrbte alebo boku. V rámci „bleskovky" si ju však môžete dopriať aj v ktorejkoľvek inej polohe. Upokojte sa, prehĺbte dych a vnímajte, ako vaším telom prechádza uvoľnenie. Podľa časových možností postupujte pomaly od končekov prstov na nohách, cez jednotlivé časti nôh smerom k bedrám, od končekov prstov na rukách, cez celú dĺžku rúk až po ramená, uvoľnite aj prednú a zadnú stranu trupu, krk, jednotlivé časti tváre a pokožku pod vlasmi. Každej partii venujte dôkladné precítenie hlbokého uvoľnenia od pocitu ťažoby až po úplnú ľahkosť. Stále si opakujte: „Uvoľnenie prechádza ... (menujte konkrétne časti tela)".

Jednotlivé techniky voľte podľa vlastnej nálady a momentálnej chuti. Nie je vylúčená ani kombinácia hneď niekoľkých naraz. Hlavne majte na pamäti, že relaxácia je základnou podmienkou nášho zdravia a vynikajúcim prostriedkom proti únave a stresu. Pár minút na jej praktizovanie sa preto oplatí nájsť vždy.

Autor: Lexy


Otestujete si sebadôveru
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac