Prirodzené kučery vďaka trvalej

Prirodzené kučery vďaka trvalej

Nie každej žene nadelila príroda do vienka nádherné kučeravé vlasy, a tak je potrebné našej hrive k tejto skvostnej ozdobe pomôcť. Jediným trvalým východiskom je trvalá. Ako však trvalá ondulácia funguje?

Aj keď trvalá ondulácia momentálne nie je kaderníckym hitom, ak je dobre spravená, nikto nerozpozná rozdiel medzi pravými kučerami a trvalou. Veď kto by chcel chodiť po svete s hlavou kučeravou ako baránok?

Trvalá ondulácia je vhodná hlavne pre ženy, ktorým chýba vlasový objem. Proces totiž mení štruktúru vlasov na chemickej báze. Pre mnohé dámy je jedinou pomocou, ako zdvihnúť vlasy jemné vlasy a dodať im trvalé zdanie väčšej bohatosti.

Ako to funguje?
Naše vlasy sú z veľkej časti tvorené bielkovinou zvanou keratín. Tento na molekulárnej úrovni vytvára základnú stavbu vlasu a určuje mu ako má rásť, teda akú podobu budú mať naše vlasy „od prírody“. Pre niekoho to znamená neupraviteľný výbuch na hlave, pre iného vlasy vždy spľasnuté.

Tento prirodzený tvar v akom sa naše vlasy držia je možné ovplyvniť chemickou cestou. Objav trvalej ondulácie sa datuje do roku 1906, kedy uzrel svetlo sveta. Jeho princíp je v podstate úplne jednoduchý. Vlasy sa natočia (teda upravia do požadovaného nového tvaru) a navlhčia sa chemikáliou, ktorá poruší prepojenia medzi jednotlivými bielkovinovými bunkami. Keď sú tieto väzby oslabené, vlasy prijmú novú podobu podľa natáčok a následne sa ďalšou chemickou látkou ustália vo svojom novom tvare.

Do natáčok
Nový tvar sa vo vlasoch udrží, až kým neodrastú, nové vlasy totiž nesú rovnakú genetickú informáciu, ako tie pred trvalou. Ak ste sa rozhodli pre trvalú po prvýkrát, zverte sa do rúk kaderníčky. Keď ste presvedčená, že si ju vyskúšate doma, majte pri sebe aspoň skúsenú priateľku, ktorá vám poradí a pomôže. Viac rúk, viac dokáže a viac očí viac vidí, čo sa vyplatí hlavne pri natáčaní vlasov na zadnej časti hlavy.

Veľkou dilemou mnohých dám je to, v akom poradí by si mali dať spraviť trvalú onduláciu a farbenie vlasov. Oba zákroky výrazne zasahujú do štruktúry vlasov, avšak trvalá ondulácia je náročnejším zásahom, a tak by sa mala robiť ako prvá. Až s odstupom času môžete pristúpiť k farbeniu.

Má to dva dôvody. Jedným je potreba vlasov zregenerovať sa po ondulácii, druhým, je ochrana farby vlasov, trvalá by vám vašu čerstvo nafarbenú hrivu totiž značne narušila. Medzi oboma zákrokmi dodržte aspoň týždenný odstup, vhodnejšie je počkať aj mesiac.

Čo s nevydarenou trvalou?
Prvé dni po trvalej ondulácii nebudete mať vlasy ešte úplne v tom stave, ako ste si predstavovali, až jedno či dve umytia vlasy dostanú do toho správneho tvaru. Ak sa chystáte na nejakú veľkú udalosť, počítajte s touto okolnosťou a dajte si na úpravu vlasov dostatočne dlhý čas. V prípade, že máte po trvalej vlasy tzv. „spálené“, alebo jednoducho nie ste s novými kučerami a vlnkami spokojná, je možné vlasy vyrovnať obdobnou chemickou procedúrou, tu je však potrebné obrátiť sa na odborníka.

Po trvalej zvyknú byť vlasy o niečo suchšie, preto by ste mali na to pamätať pri výbere vlasovej kozmetiky i pri ich sušení. Vyberajte prostriedky – šampóny, kondicionéry, masky i peny – ktoré sú určené na veľmi namáhané vlasy s regeneračnými účinkami.

Autor: Sofia


Madonnina plná náruč: Poznáte jej milencov?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac