Prekliate nefunkčné vzťahy: Smutné dôvody, prečo v nich ľudia zostávajú

Prekliate nefunkčné vzťahy: Smutné dôvody, prečo v nich ľudia zostávajú
Ľahko sa povie, no oveľa ťažšie realizuje. Hovoríme o vete: „Veď od neho odíď!" Mnohí partneri zotrvávajú vo vzťahu, aj keď ho vnímajú ako nefunkčný. Ich dôvody môžu byť rôzne. Niekedy aj smutné.

Lebo čakajú na zázrak
Nie vždy sa voči sebe správame pekne. Často sa stáva, že minimálne jeden z partnerov žije v túžbe a presvedčení, že správanie partnera sa určite časom zmení a on pochopí, čím mu ubližuje. Jedným zo zlomov je svadba, od ktorej sa očakáva, že prinesie zmenu partnerovho správania či jeho osobnostných čŕt. Je to však omyl, pretože dôležitá je vnútorná motivácia človeka chcieť sa zmeniť. Ak to chýba, druhý partner prežije celý život v slepej nádeji, ktorá mu uberá na sile i optimizme.

Kardashianka to znovu prehnala: Verejnosť je pobúrená z TEJTO fotky jej syna

Z finančných dôvodov
Nedostatok financií, „uviaznutosť" na materských dovolenkách alebo absencia náhradného bývania sú časté dôvody zotrvávania v neperspektívnom a nefunkčnom vzťahu. Nepríjemná situácia nastane, ak jeden z partnerov zarába viac peňazí ako druhý. Hoci sa pri rozvode majetok spravidla delí na polovicu, niektorí partneri to nechcú pripustiť, lebo majú pocit, že keď zarábali viac, zákonite investovali do domácnosti viac financií. Všetko merajú cez peniaze, čo je absolútne scestné. Navyše, čím dlhšie sa rozvod odďaľuje, tým bude drahší.

Nechutné! Baby, TAKTO sa plavky nenosia...

Kvôli deťom
Tento argument počúvajú vzťahoví poradcovia od svojich klientov najčastejšie. Je naozaj pre deti najlepšie, ak ich rodičia zotrvávajú v nefunkčnom vzťahu, v ktorom prevládajú hádky, osočovania či vzájomná neúcta? Aký vzor vzťahu tým deti získavajú? Nie sú predsa slepé a vidia, že vzťah ich rodičov je na bode mrazu, vidia konflikty medzi nimi, a tiež si všímajú, že medzi nimi chýba to najpodstatnejšie - láska. Tieto okolnosti negatívne ovplyvňujú mentálny vývin detí a je na zváženie, či pre nich nie je lepšou alternatívou slušný rozchod rodičov.

Máte malé prsia? Pred prvým rande ho upozornite, že...

 Kvôli vlastnému sebaklamu

Ľudia majú tendenciu opustiť vzťah často až vtedy, keď príde do extrému. Pokiaľ cítia len isté napätie či nespokojnosť, hoci dlhodobú, stále v sebe živia nádej, že to prejde. Prípadne to neriešia a zvyknú si. Sami seba oklamú, že mnohí to majú ešte horšie. Niekedy si hranicu spokojnosti postavia až tak ďaleko, že im stačí už aj to, že ich partner nebije a nepije. Ale šťastie a spokojnosť vo vzťahu sa musia odvíjať aj od iných kvalít.

Reč telo ho prezradí: 7 nevernálnych signálov, ktoré odhalia mužské city

Nechcú si pripustiť zlyhanie
Ide o častý dôvod, kvôli ktorému ľudia radšej ostávajú v neuspokojivých vzťahoch. Mnohí si neradi pripúšťajú zlyhania a priznať si fakt, že strávili dlhú dobu v nezmyselnom vzťahu je pre nich osobnou prehrou. Zdá sa im náročné vysvetľovať rodine a známym, prečo sa rozhodli vzťah ukončiť. Paradoxné je, že zlyhaním nie je uvedomenie si, že vzťah je nefunkčný a riešenie situácie. Zlyhaním je zotrvanie v niečom, čo nás nenapĺňa, čím naďalej ubližujeme sebe a svojim blízkym.

Aj bez mejkapu viete zaujať: 7x čo chlapa osloví viac ako nalíčená tvár

Z pohodlnosti
Jedným z najprozaickejších dôvodov býva pohodlnosť jedného z partnerov. Predovšetkým v dlhoročných vzťahoch, z ktorých vyprchala láska či vášeň a vystriedala ich vzájomná apatia sa stáva, že partneri vyhodnotia situáciu tak, že je jednoduchšie žiť s niekým ako sám. Navyše, ak jeden z partnerov, prípadne obaja ťažia zo vzťahu benefity (navarené, vyprané, dovolenky, finančná istota...) hnať sa do rozchodu nechce.

Intímna chvíľka vo vlnách: Ktorému sexy hercovinarástlo bruško a spadli plavky?

Zo strachu pred samotou či novým zoznamovaním sa
V strednom alebo neskoršom veku je predstava hľadania nového partnera stresujúca. Ľudia nevedia, kde by sa mohli s niekým zoznámiť, ani ako na to ísť. Rovnako ich neláka predstava, že by nejaký čas boli sami. Preto zvolia „menšie zlo". Zostanú uväznení vo vzťahu, ktorý im už dávno nič nedáva, lebo samota a budovanie nového vzťahu sú pre nich horšia možnosť.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock


Viete odpúšťať?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac