Prečo je jojo efekt nebezpečný?

Prečo je jojo efekt nebezpečný?
Je strašiakom každej diéty, respektíve diétujúceho človeka. Znamená totiž, že všetka snaha, ktorú sme za posledné mesiace vynaložili, sa stratí, a to podstatne rýchlejšie, než sme sa k nej dopracovávali. Jojo efekt je tým, čomu by sme sa po schudnutí kíl mali vyvarovať, no dobre vieme, že to nie je až také jednoduché.

Prečo sa dostaví?
Ak chceme na niekoho zvaliť vinu, musíme prstom ukázať sami na seba. Jojo efekt sa totiž nedostavuje sám od seba, ale kvôli nevhodnému stravovaciemu režimu po diétnom období. Je samozrejmé, že po ukončení dlhodobého chudnutia si doprajeme aj to, čo sme si pred tým odopierali, no za každých okolností treba dodržiavať vhodnú mieru. Vynahrádzanie si všetkého zameškaného v jedle znamená jediné - telo nebude stíhať spaľovať, čo znamená rýchle naberanie tukových zásob.

Vravíte si, že žiadne dlhodobé diéty ste nedržali a telo predsa na úbytok váhy zareagovalo jojo efektom? V tom prípade si uvedomte, ako krátkodobé radikálne diéty fungujú. Za pár dní sa telo dokáže zbaviť troch až piatich kilogramov, čo je váha potešujúca. Cieľ je v podstate splnený, lenže pri hlbšom pozretí sa do vnútra tela by ste asi toľko nejasali. Zbavili ste sa glykogénu a vody, pričom nič z toho neznamená úbytok na tukových zásobách. Opätovný prísun energie v podobe vysnívaného jedla navráti glykogénové zásoby, voda sa opäť zadržiava v bunkách a váha sa vracia nahor. Navyše si telo začne robiť zásoby energie, pretože si pamätá vaše počínanie spred pár dní. Energiu ste mu narýchlo stopli, a tak sa poistí. Nejaké tie tuky uloží s každým jedným jedlom a jojo efekt je na svete. Stálo to teda za to?

Jojo efekt ako nepriateľ
Schudnutie niekoľkých kíl a ich následné nabratie naspäť (ešte aj s nejakým bonusom) rozhodne nie je žiadaným efektom. Ak teda chudnúť, tak postupne a s rozumom, aby ste diétou netrpeli, ale postupne prechádzali na zdravší spôsob života. Základné zásady, ako sa dopracovať k diétnejšiemu spôsobu života sa dočítate TU a s trochou snahy ich iste zvládnete.

Ak vás predsa len prepadne chudnúca mánia, ktorá väčšinou vyžaduje rýchle výsledky (či už pred párty, svadbou alebo stretávkou), pomyslite si na to, že bez jojo efektu sa nezaobídete. Dobehne vás, či chcete alebo nie a výsledkom nebude štíhla postava, ale telo, na ktorom bude vyrytý ďalší chudnúci proces. Jojo efekt totiž zvyšuje riziko vzniku cukrovky, narúša správny metabolizmus, rastie s ním riziko srdcovo cievnych chorôb a vplýva na zvýšené ukladanie tukov. Ak si ho zopakujete dva, tri či štyri razy, telu len a len ubližujete a takisto svojej postave. Nechceme vás strašiť, ale na čo riskovať, keď to ide aj inak?

Autor: Grace


Trpíte depresiou?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac