Pomóc, pehy!

Pomóc, pehy!

Keď príde reč na pehy, hádam sa ani nedá začať inak ako citátom: Ženská tvár bez pieh je ako nebo bez hviezd. Súhlasíte? Alebo vás ani trocha poetiky nepresvedčí, že vám tie drobné bodky na lícach skutočne svedčia?

Prečo sa tvoria?
Pehy vznikajú ako dôsledok nerovnomernej distribúcie melanínu - pigmentového farbiva v bunkách. Platí, že čím menej melanínu telo vlastní, tým citlivejšia a zraniteľnejšia je pleť voči slnečnému UV žiareniu. Pehy sú teda reakciou, ako sa pokožka pred škodlivými lúčmi bráni.

Nie sú na ozdobu
Máte ich tiež? Tešte sa! Je preukázané, že pleť pehavcov si oveľa dlhšie zachováva mladistvý vzhľad bez vrások. Pehy svedčia o zdravom stave pokožky. A v neposlednom rade, pre väčšinu mužov sú pehy okolo nošteka či líc ohromne sexi. Prečo sa teda ešte stále trápime s ich odstraňovaním?

Nie je ťažké nájsť odpoveď. Aj keď pehové komplexy objektívne nie sú namieste, nie každá sa s lookom á la Pipi dlhá pančucha zmieri len tak bez boja.

Čo robiť, ak ich nechcete?
Odstránenie pieh je pomerne drahá záležitosť. Na niekoľko tisíc vás vyjde ošetrenie laserom. Ide o ambulantný zákrok, rýchly, účinný a takmer bezbolestný. Na pery sa namieri laserový lúč, ktorý ich „rozbije“ na drobné čiastočky. Ak sa pre takéto radikálne riešenie rozhodnete, majte na pamäti, že po zákroku je nevyhnutná zvýšená ochrana pred priamymi slnečnými lúčmi.

Lacnejšou možnosťou je chemický peeling alebo špeciálne kozmetické prípravky s bieliacim a zosvetľujúcim účinkom. Aj pri nich pravdaže platí obozretnosť pred slnkom počas doby užívania.

Namiešajte si doma
Vyskúšali ste už jeden z tradičných receptov proti pehám? Prírodná lekáreň ich má vo svojom indexe hneď niekoľko. Pomáha napríklad umývanie slanou vodou alebo doma pripravenými vývarmi.

Do litra mlieka vytlačte citrón, pridajte malú lyžičku pálenky, rovnaký diel kryštálového cukru a zmes priveďte do varu. Vychladnutý roztok natierajte pomocou vatových tampónov na pehy.

Podobný „liek“ predstavuje mletá škorica zamiešaná s medom alebo octový výťažok zamiešaný s chrenom (ak ste ochotná pre dobro veci opomenúť tú nie práve vábnu arómu).

Osvedčeným pomocníkom proti „bodkovanej“ tvári je aj petržlen. Nálev si pripravíte z hrste petržlenovej vňate zaliatej vriacou vodou. Nádobu uložte na teplé, slnečné miesto a každý deň prikladajte na tvár ako gázový obklad približne na 15 minút.

Máte aj vy zaručený recept proti pehám? Alebo ste na tie svoje naopak náležite pyšná?

Autor: Dharma


Viete hospodáriť s peniazmi?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac