Pekné nohy: rýchla pomoc pri modrine

Pekné nohy: rýchla pomoc pri modrine

Zakopli ste o nábytok, spadli ste, či sa vám jednoducho na nohe či ruke objavila škaredá modrina? Táto ozdoba sa veru k letným šatám a sukniam nehodí. Aj keď sa jej nezbavíte za minútu, môžete jej miznutie šikovne urýchliť.

Pri bežných modrinách si nemusíte robiť veľké starosti, hlavne tie menšie zmiznú pomerne rýchlo, priebehu niekoľkých dní až dvoch týždňov. Opatrnosť však treba zachovať v prípade, že sa jedná o veľkú modrinu, či modriny na citlivých miestach, napríklad v okolí očí. Vtedy je vhodné navštíviť lekára, ktorý vylúči poranenie či poškodenie oka.

Modriny bez príčiny?
Sú však aj takí ľudia, ktorým sa spraví modrina aj pri letmom dotyku, alebo akoby sama od seba. Tento stav nesmiete podceňovať, naznačuje totiž vážnejší zdravotný problém, ktorým by sa mal zaoberať odborník. Môže sa jednať o niektorú krvnú chorobu alebo máte značne oslabené cievne steny.

Ak máte sklon k častým modrinám, mali by ste do svojej stravy pridať vitamín C. Okrem toho pozorne sledujte lieky, ktoré užívate, váš problém môže zhoršiť aj obyčajný acylpyrín, niektoré druhy liekov alebo aj antikoncepčných prípravkov. O týchto účinkoch by vás mal ale informovať priložený leták.

Čo robiť, keď sa už stalo?
Keď sa buchnete, udriete či spadnete, priložte na postihnuté miesto ľadový obklad a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom obklad odložte, nechajte postihnuté miesto, aby sa znova zahrialo a následne priložte ďalší obklad. Ľadové obklady treba prikladať prvých 24 hodín po zranení. Zabránite tým vytvoreniu priveľkej modriny, miesto tiež nebude až tak bolestivé.

V ďalších dňoch prejdite na teplé obklady. Pomôžu zrazenú krv ľahšie dostať preč. Na modriny pomáhajú aj heparínové masti, ktoré dostať v lekárni, o ich použití je však vhodnejšie sa poradiť s lekárom. 

Babičkine rady
Na  modriny pomáha obklad z čerstvého listu podbeľa, keď uschne, musíte ho vymeniť. V chladnejších mesiacoch je dobré modriny potierať údeným sadlom. Ak nemáte po ruke tieto prostriedky, priložte na modrinu kapustový list, alebo rozmiešajte rajčiny s medom. Ako náplasť pomáha aj majoránka rozvarená v bielom víne, zmes musí byť úplne hustá.

Autor: Sofia


Ste príťažlivá pre mužov?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac