Orbitrek, rotoped, stepper, či iný mučiaci nástroj – ktorý je lepší?

Orbitrek, rotoped, stepper, či iný mučiaci nástroj – ktorý je lepší?

Niektorým sa zdajú nezáživné a tak ich radšej obchádzajú na kilometre, iní na nich naopak nedajú dopustiť a za svoj fit look vďačia práve im. A sú medzi nami aj takí, čo ich účinne využívajú ako praktickú náhradu za vešiak na šaty. Tzv. kardio stroje. Či už patríte do kategórie aktívne športujúcich, alebo sa na túto činnosť len odhodlávate, určite nepohrdnete užitočnými informáciami o tom, aký majú účinok, na čo sú zamerané a ako najlepšie zaberajú.

Aký je váš cieľ?
Pri voľbe konkrétneho kardio stroja si je treba v prvom rade uvedomiť, aký efekt chcete cvičením dosiahnuť, a ktorá pohybová aktivita je vám najbližšia. Keďže na orbitreku, steppery, či stacionárnom bicykli nestrávite minútku, ale podstatne dlhší čas, musí vás táto aktivita aj baviť. Športovať totiž len z prinútenia nemá význam, o dlhodobej trvácnosti ani nehovoriac.

Pokiaľ sa vyberiete do fitness centra, o výber máte väčšinou postarané. Vybavenie každej posilňovne totiž obvykle tvoria aspoň dva, tri druhy týchto strojov. Pokiaľ však uvažujete nad kúpou domov, musíte okrem účinku zvážiť nielen cenu, ale predovšetkým kvalitu, prípadné vaše zdravotné obmedzenia, alebo staršie zranenia a určite aj priestorové hľadisko.

Ako často cvičiť
Uvedomiť by ste si predovšetkým mali, že zo zdravotného hľadiska by malo byť telo zaťažované viacerými spôsobmi. Nielenže pri dlhodobom, a veľakrát aj nesprávnom, prevádzaní hrozia rôzne preťaženia, keďže zaťažujeme stále tie isté svalové partie, ale aj efekt cvičenia už nemusí byť taký výrazný ako v počiatočných štádiách. Preto berte tento druh fitness nástrojov len ako jednu časť vašej pohybovej aktivity, prípadne vhodný začiatok. Neobmedzujte sa ale výhradne na ňu.

Pokiaľ je vaším cieľom zhodiť nejaké tie kilečká, mali by ste takýto tréning zahrnúť do svojho programu aspoň dva krát týždenne, ideál je ale tri až štyri krát. Uvedomiť si tiež treba, že telo začína najúčinnejšie spaľovať kalórie až po dvadsiatich minútach pohybovej činnosti, preto by váš tréning mal trvať minimálne 40 minút. Ak cvičíte doma, spojte napríklad príjemné s užitočným a na tréning si vyhraďte čas vysielania správ, alebo vášho obľúbeného seriálu v televízii. Ani nebudete vedieť ako vám takto strávený tréning ubehne.

Tepová frekvencia
Mylné sú názory, že telo chudne vtedy, čím rýchlejšie šľape a čím viac lapáte po dychu. Zabudnite na to! Merítko účinného spaľovania tukov je v sledovaní vašej tepovej frekvencie. Preto je pre vás dobré vedieť, na akej tepovej hranici by ste sa mali pohybovať a na základe toho si nastaviť záťaž na stroji.

Výpočet hranice vášho tepu počas tréningu zameranom na spaľovanie tukov urobíte podľa jednoduchého vzorca. Najvhodnejšia tepová frekvencia počas záťaže by mala byť medzi 60 – 85 % maximálnej tepovej frekvencie, ktorú vypočítate 220 – vek. Príklad výpočtu celého vzorca u štyridsať ročnej ženy je nasledujúci: Maximálna tepová frekvencia je 220 – 40 = 180 tepov/minúta. Spodná hranica 60 % je teda 180 x 0,60 = 108 tepov/minúta, vrchná hranica 85 % je 180 x 0,85 = 153 tepov/minúta. Znamená to teda, že pri štyridsiatich rokoch by mala byť spodná hranica pri zvyšovaní zdatnosti minimálne 108 úderov za minútu, maximálne však 153 úderov za minútu. Optimálne je pohybovať sa niekde medzi týmito hodnotami.

Na čo jednotlivé prístroje sú?

Orbitrek
Prístroj, ktorý efektívne posilňuje svaly dolných končatín, najmä stehenných a sedacích svalov. Taktiež účinne zapája aj chrbtové svalstvo, ramená a celé paže. Pozitívne pôsobí na kardiovaskulárny systém, podporuje látkovú výmenu a zlepšuje telesnú kondíciu. Ku kĺbom je šetrný, keďže tu nedochádza k jednostrannému preťažovaniu. Dôležitým pozitívom je aj fakt, že telo nie je vystavené dopadom na tvrdý povrch, ako je to napríklad pri klasickom behu v prírode a tak zbytočne netrpí chrbtica a kĺby.

Tréning na orbitreku môže mať viac variácií. Keďže je uprostred madlo, na ktoré sa dajú položiť horné končatiny, môžeme občas obmedziť tréning len na dolnú polovicu tela. Zapojením rúk zas tvarujeme celú postavu. Orbitrek tiež umožňuje pohyb smerom dozadu, ktorý môžeme využiť ako ďalší variant cviku. Všetky tri spôsoby môžeme pravidelne striedať, čo nám umožní dôkladne precvičiť celé telo.

Rotoped
Kategóriu účinných spaľovačov tuku dopĺňa i tento účinný prostriedok známy aj pod názvom stacionárny bicykel. Je ideálnym športovým prostriedkom na dosiahnutie rôznych cieľov. Zlepšuje krvný obeh, posilňuje srdce, znižuje krvný tlak a hladinu tuku v krvi. Posilňuje a formuje sedacie svaly, svaly nôh a účinne bráni vzniku ochorenia kĺbov. Pri pravidelnom používaní sa tak, ako pri inom druhu fyzickej aktivity, vyplavujú do organizmu látky, ktoré vyvolávajú pocity šťastia a uspokojenia. Nezanedbateľný je aj fakt, že rotoped je nenahraditeľným prostriedkom pri rekonvalescencii po rôznych fyzických zraneniach. Pri používaní stacionárneho bicykla treba klásť obzvlášť dôraz na správne nastavenie sedadla, v opačnom prípade trpí kolenný kĺb.

V ponuke niektorých fitness centier sú aj stacionárne bicykle so zníženým sedadlom a s opierkou, vďaka ktorej je menej zaťažovaná chrbtica. Bicyklujete podobným spôsobom ako na vodnom bicykli, pričom práca sedacích a zadných stehenných svalov je výraznejšia.   

Stepper
Hovorí sa, že kto chce mať pekný zadok, má zabudnúť na výťah a veľa chodiť po schodoch. Nemusíte, simulátorom chôdze po schodoch je práve stepper, ktorý je, v porovnaní s klasickým stúpaním po schodom, oveľa šetrnejší k našim kolenným kĺbom, keďže sú menej namáhané. Okrem tréningu sedacieho svalstva si môžete pekne vytvarovať aj stehná a zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu. Pozitívny efekt sa určite odzrkadlí aj na srdcovom a cievnom systéme. 

Pri tréningu na stepperi je dôležité, aby ste správne našľapli celou plochou na plošiny pre chodidlá a z hľadiska efektívneho tréningu neprenášali celú váhu tela na madlá na ruky, ktoré sú určené len na opieranie a udržanie rovnováhy. Práca svalov sa koná na základe striedavého prenášania váhy na plošinku, ktorú zatláčame smerom dole pätou, čím zapájame prácu svalov dolnej končatiny. Nohu, ktorá ide smerom hore vždy odľahčíme.

Bežiaci pás
Výhodou bežiaceho pásu je jeho široké spektrum nastaviteľnosti, vďaka ktorému môžete obmieňať záťaž vášho tréningu. Nastavením konkrétneho programu máte možnosť behať, prípadne chodiť po rovine, do kopca, alebo striedať oboje. Tak ako aj pri predchádzajúcich prístrojoch, má tréning na bežiacom páse veľa pozitívnych účinkov na ľudské telo. Vďaka prispôsobeniu dýchacieho systému, nestrácame príliš skoro dych, vďaka lepšiemu prekrveniu sú telo aj mozog lepšie zásobované kyslíkom, vďaka pozitívnej zmene srdečnej aktivity, činnosti ciev a krvi, pracuje naše srdce ekonomickejšie a odtok okysličenej krvi z nôh prebieha ľahšie.

Podobne ako pri orbitreku, trénujeme najmä svalstvo dolných končatín a zapojením rúk aj ramená, chrbát a paže. Bežiaci pás je v porovnaní s behom v reálnom teréne oveľa šetrnejší k našej chrbtici a kĺbom.

Veslovanie
Tento nepochybne vynikajúci vynález je viac menej určený pre už zdatnejších jedincov, keďže zapojená je činnosť svalov celého tela. Zaradiť do svojho tréningového plánu ho preto odporúčame až po získaní nejakej tej fyzickej kondície. Ide o simulátor klasického veslovania a veľký dôraz treba klásť na správnu techniku prevedenia cviku. Pracujú tu celé paže, chrbtové aj prsné svalstvo, brušné svaly a všetky svaly dolných končatín. Nezanedbateľný je tiež fakt, že tréningom na tomto dokonalom prístroji sa obzvlášť efektívne spaľujú kalórie.

Ktorýkoľvek zo spomínaných prístrojov si zvolíte, nezabudnite na dôležitosť správneho nastavenia stroja a neustále sledovanie základných funkcií ako sú počet ubehnutých kilometrov, zostávajúci čas, spálené kalórie, rýchlosť, otáčky a samozrejme vašu tepovú frekvenciu.

Pamätajte, že pravidelným tréningom sa zlepšuje telesná aj duševná odolnosť voči dlhodobému zaťaženiu a to nielen v športe, ale aj v zamestnaní, voľnom čase a rodinnom živote. A vy predsa určite chcete udržať vaše telo na vysokej fyzickej i psychickej úrovni.

Autor: Lexy    


Ktorou zúfalou manželkou ste?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac