Opuchnuté nohy? Nielen chyba krásy

Opuchnuté nohy? Nielen chyba krásy

Nie je nad pekné štíhle nôžky. Nemusíte však práve trpieť obezitou, aby ste sa o krásne a ľahké nohy pripravila. V teplých letných dňoch dostávajú poriadne zabrať aj naše dolné končatiny a to im na kráse vôbec nepridáva! Čo s nimi, aby ste im vrátili bývalú krásu?

Dôvodov prečo nohy zvyknú opúchať je hneď viacero. Ak ste zdravá, môžu za opuchy nevhodné topánky alebo ploché nohy. U chorých ľudí spôsobujú opuchy nôh predovšetkým neprávne fungujúce žily. V prípade, že so žilami žiadny problém nemáte, môžete spraviť pre svoje verné nôžky hneď viacero vecí.

Nevhodné topánky
Najviac svojim nohám škodíme tým, že nenosíme vhodnú obuv, ktorá by im neubližovala. Problémom je, že či už z módnych alebo iných dôvodov, nosíme obuv, ktorá nohám nedovoľuje dostatočne „dýchať“, alebo ich inak obmedzuje a stláča. Preto je vhodné začať práve topánkami. Mäkšia podrážka a lepšie odpruženie sú základom pre zdravé nohy.

Nezabúdajte ani na správnu oporu nohy, teda plnú pätu. Kupujte si len topánky, v ktorých sa vám chodí pohodlne! Ak nenašľapujete správne, či dokonca musíte meniť spôsob chôdze alebo pri chôdzi trpíte a snažíte sa niektoré pohyby obmedzovať, dochádza k neprávnemu prekrvovaniu dolných končatín, a tým k opuchom.

Môže za to klenba?
Problém však môže byť aj v klenbe nohy. Tu pomôžu v ľahších prípadoch vložky do topánok, ktoré je bežne dostať, v ťažších je nutné navštíviť lekára, ktorý dá túto pomôcku vyhotoviť na mieru. 

Rýchlou pomocou pre opuchnuté nohy je ich „vyloženie“. Tu platí pravidlo, že kolená musia byť vyššie ako panva, inak krvnému obehu nepomôžete dostatočne na to, aby vás opuchlín zbavil. Užitočným pomocníkom proti opuchom je aj chôdza a plávanie.

Iné opatrenia
Ak vám opúchajú nohy, porozmýšľajte či nemáte nadváhu alebo netrpíte zápchou. Ľudia s nadváhou si mnoho krát rozsah opuchov ani neuvedomujú, úpravou svojej hmotnosti by sa však zbavili aj tohto problému. Opuchnuté nohy sa objavujú aj v tehotenstve, okrem polohovania, masáží a správneho pitného režimu sa problémy zmiernia u väčšiny žien až pôrodom.

Autor: Cole


Ako vás vidí okolie?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac