Naleteli ste týmto fámam o chudnutí?

Naleteli ste týmto fámam o chudnutí?
„Ak budem čo najmenej jesť, predsa zaručene schudnem. Stačí mi jedno teplé jedlo denne alebo ak vymením biely cukor za hnedý, schudnem raketovou rýchlosťou". Podobné a iné zaručené tipy kolujú medzi viacerými ženami, ktoré snívajú o štíhlej línii. Väčšinou však ide o zastaralé a nesprávne informácie, ktoré môžu priniesť viac škody ako osohu. Nenaleťte teda na ne!

Keď budem minimálne jesť, ľahko schudnem
Logiku to má, lebo keď prijmete menej kalórií ako potrebujete, tak schudnete. Lenže čím menej zjete, tým menej životne dôležitých živín sa dostane do vášho tela. Tým skôr ochoriete, vaša imunita sa oslabí, metabolizmus úplne rozhodí a telo si bude paradoxne ukladať viac zásob, lebo nebude vedieť, či mu niečo dodáte. Preto radšej iba zmeňte svoje stravovacie návyky podľa rád odborníkov a nikdy nehladujte.

Keď nebudem raňajkovať, ušetrím kalórie
Opäť to má logiku. Ale práve ráno telo a mozog potrebujú dostatok energie, aby ste mohli počas dňa podávať adekvátne výkony. Ak nebudete raňajkovať, hlad vás prinúti ešte pred obedom zjesť množstvo zbytočností. Nehovoriac o obede, lebo pravdepodobne si takto na tanier naložíte väčšiu porciu.

Keď budem večerať, priberiem
Toto je asi najrozšírenejšia fáma a povera. Pre našu hmotnosť nie je vôbec dôležité, kedy prijímame potravu, ale akú a v akom množstve. Trávenie sa naštartuje vždy, keď dostane prácu. Preto mu to uľahčite ľahko stráviteľnou večerou, aby bol aj váš spánok nerušený a pokojný.

Najdôležitejšie je aspoň jedno teplé jedlo denne
Odborníci vravia, že je jedno, či si pochutnávate na teplých alebo studených jedlách. Dôležité sú živiny, ktoré z nich telo prijme, množstvo tuku a kalórií. Myslíme si ale, že jeme aj kvôli chuti a estetike, a preto sa stravovať iba na studených pokrmoch nie je dobré riešenie.

Ak chcem schudnúť, musím sa vzdať všetkých dobrôt
A čo potom? Zostanú vám iba nechutnosti? Nebláznite! Ak sa počas odľahčujúcej kúry budete iba trápiť a všetko si odopierať, počítajte so stresom a frustráciou. Lepším riešením bude, ak si určíte hranicu, do ktorej si doprajete „malé hriechy", napríklad dva kúsky kvalitnej čokolády alebo kvalitnú osladenú kávu. Potom ľahšie zvládnete chute po iných návnadách.

Z hnedého cukru schudnem skôr ako z bieleho
Hnedý cukor je nerafinovaný, teda prírodný, a preto obsahuje viacero vitamínov a minerálnych látok. Dalo by sa povedať, že je „zdravší" ako biely. Nemá to ale nič spoločné s chudnutím, pretože v obsahu energie (1680 kj na 100 g) sa v ničom nelíši od bieleho cukru.

Ak sa každý deň odvážim, budem mať svoju váhu pod kontrolou
Nuž, neveríme, že vás bude naozaj motivovať to, že sa priebežne ručička vašej váhy nebude hýbať smerom nadol takým tempom, akým by ste chceli. Pri zdravom chudnutí by ste mali za týždeň zhodiť maximálne 1 kilogram. Preto je rozumnejšie, ak sa budete vážiť raz za týždeň a vychutnáte si tak celotýždňový úspech. Ak budete svoju hmotnosť kontrolovať každú chvíľu, rýchlo nadobudnete pocit, že vaša námaha je zbytočná. Naša hmotnosť je totiž rôzna v jednotlivých častiach dňa, počas menštruácie a podobne.

Autor: Radomír


Hrozí vám anorexia?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac