Najrýchlejšie „vyprošťováky“ z opice

Najrýchlejšie „vyprošťováky“ z opice
Je sobota ráno, čo môže znamenať mnoho. Možno už poctivo upratujete, možno varíte či oddychujete pred televízorom a možno ešte ležíte v posteli a snažíte sa utíšiť tú nepríjemnú bolesť v hlave. Všetci predsa vieme, že piatkové večery bývajú nielen zábavné, ale aj kruté, teda v prípade, že to chtiac-nechtiac preženiete.

Najlepšou radou proti opici, je ustriehnuť si množstvo vypitého alkoholu, ale ak ste v stave, aký sme v predošlých riadkoch popísali, zrejme je neskoro. Je tu nový deň, vy potrebujete ako-tak fungovať, no telo si robí čo chce. Ako teda na porazenie tejto nepríjemnej opice?

Prečo máme opicu?
Hlavným dôvodom, prečo sa po prepitej noci cítime tak zle, je dehydratácia. Alkohol totiž v tele bráni produkcii hormónu vazopresínu, ktorý sa podieľa na zadržiavaní potrebnej vody v tele. Povedané v číslach, s každými štyrmi pohárikmi tvrdého prichádzame asi o liter potrebnej vody a tento nevyvážený stav sa musí nejako prejaviť. Samozrejme, reč je o opici. Vylučovanie vody z tela kvôli alkoholu je inak aj odpoveďou na to, prečo počas "nasávania" tak často močíme.

Pokračujeme však ďalej a povedzme si toho o alkohole ešte viac. Tým, že ho telo potrebuje spracovať, nestíha na nič iné a zabúda na vyvažovanie hladiny cukru v krvi. Tá rapídne klesá a aj preto sa ráno budíte s pocitom hladu i nevoľnosti, samotné pitie vám podráždil žalúdok a navyše sa dostavuje aj únava, pretože alkohol narušuje spánok.

Preč s dehydratáciou
Prvým krokom, ako zabojovať proti opici je doplnenie, respektíve postupné dopĺňanie tekutín. Pomarančový džús však nechajte bokom, lebo jeho kyslosť by mohla ešte viac podráždiť žalúdok, takisto aj kofeínové nápoje, ktoré zase podporujú odvodňovanie. Tou najlepšou cestou bude stará dobrá čistá voda a pite jej toľko, koľko sa do vás zmestí. Tradovanými „vyprošťovákmi" sú aj voda so sódou bikarbónou či rajčinový džús, takže môžete skúšať.

Na známe heslo „klin sa klinom vybíja" radšej zabudnite, pretože ním pôjdete sami proti sebe. Ďalším alkoholom len doplníte toxíny v tele a aj keď sa bude zdať, že sa vám polepšilo, opicu ste si len oddialili. Radšej teda fľašu zavrite a radšej si k čistej vode nachystajte nejaké jedlo.

Jedlo musí byť
Budíte sa hladná, čo je celkom zrejmé, pretože spomínaná hladina krvi v tele je rapídne nízko. Láka vás preto mastné, tučné a nezdravé, nenechajte sa však zviesť a choďte na to s rozumom. Jedlo je určite dobrým krokom, pretože pomôže pohltiť látky, ktoré môžu za váš aktuálny stav a výbornou voľbou sú mliečne výrobky ako napríklad jogurt. Obsahujú dostatok bielkovín, ktoré telu dodajú aminokyseliny potrebné na spracovanie alkoholu. Ak jogurt nemusíte, skúste vajíčka či mäso.

Možno vás prekvapíme, ale po opici je vhodná aj zelená zelenina. Šalát či brokolica telu dodajú dostatok látky, ktoré podporujú správne fungovanie pečene a tú predsa práve v tejto chvíli potrebujete rozhýbať.

Ležať či hýbať sa?
Zrejme sa vám chce len a len ležať, čo pokojne môžete, ale jedno by ste určite mali urobiť. Dajte si sprchu, ktorá osvieži telo i myseľ, prekrví pokožku a keď nič iné, aspoň vás zbaví zápachu z predošlého večera. Následne otvorte okno, ktoré vám zaručí prísun čerstvého vzduchu a ak to s vami nie je až také zlé, vyberte sa na prechádzku. Okrem vody je totiž práve vzduch jedným z najlepších doktorov a neplatí to len na spomínanú opicu.

Autor: Marge


Madonnina plná náruč: Poznáte jej milencov?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac