Najlepšia antikoncepcia po pôrode

Najlepšia antikoncepcia po pôrode
Len málo čerstvých mamičiek si vie predstaviť, že by tesne po pôrode znova otehotneli. Téma antikoncepcie je tak určite na mieste a ak ste nad ňou ešte neuvažovali, začnite. Možností je celkom dosť a verte, že nepravidelné dojčenie či neprítomnosť menštruácie vás neochránia.

Klamlivé reči
Mnoho žien sa ešte stále mylne spolieha na to, že dojčenie je zaručenou antikoncepciou. Aby sme všetko uviedli na správnu mieru - ochranou byť môže, ale len za určitých podmienok. Dieťa musíte dojčiť pravidelne, v intervaloch kratších ako 6 hodín, a to v čase, keď sa vám ešte neobnovila menštruácia. Bez týchto podmienok si nemôžete byť istá, že budete chránená a v podstate treba povedať, že táto prirodzená forma antikoncepcie nikdy nemôže byť braná na 100%. Príbehov o nečakanom otehotnení ste zrejme počuli mnoho aj vy... Za mnohé pritom môže aj to, že žena sa spolieha na vynechanú menštruáciu ako formu ochrany. V tomto prípade ide o veľký omyl a to, že sa cyklus ešte nenapravil, neznamená, že ste chránená pred ďalším otehotnením.

Zistite viac: Otehotniete aj s nepravidelným cyklom?

Neprechodná bariéra
Jednou z najvyužívanejších antikoncepcií po pôrode je tá bariérová. Klasický kondóm je dostupnou možnosťou, ako zabrániť prechodu spermií do vašich útrob a navyše ponúka bonus navyše. Zvlhčuje vaše intímne miesta a zjednodušuje prienik, ktorý môžu sťažovať vaše "suchoty". Po pôrode sú bežné a takisto aj počas celého dojčenia.

Čítajte: Poznáte ženský kondóm?

Formou bariérovej ochrany sú aj pesar či diafragma, ktoré spermie zachytia vo vnútri tela ženy. Treba si zvyknúť na zavádzanie a vyberanie, no s praxou ide všetko ľahšie. Ich spoľahlivosť však nie je dostatočne vysoká, preto nepatria medzi tie najvyužívanejšie druhy antikoncepcie.

Čo treba vedieť o pesare?

Šikovné gély
V ponuke sú i spermicídne gély, ktoré sú na používanie veľmi jednoduché. Žena si ich pred stykom nanesie tam dolu a spermie by sa cez ne nemali dostať. Opäť je však rizikom nižšia účinnosť, ktorá sa Pearlovým indexom vyčísľuje na 2 až 10.

Hormóny ako istota
Pre mnohé ženy sú istotou hormóny, ktoré fungujú spoľahlivo, no treba rátať s tým, že nemusia sedieť každej žene. V prípade dojčiacej mamičky je odporúčané, aby ochrana obsahovala iba hormón gestagén a žiadne iné, po ukončení dojčenia je už možností viac. Vyberať môžete od tabletiek, cez náplasti až po injekcie, populárne sú aj vnútromaternicové telieska. Sú spojením bariérovej ochrany a tej hormonálnej, pričom v tele môžu byť niekoľko rokov.

Aké máte skúsenosti s antikoncepciou po pôrode vy?

Autor: ling


Ktorej celebrite sa podobáte?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac