Na jazvy platia prírodné lieky

Na jazvy platia prírodné lieky

V priebehu života sa stane väčšine z nás, že sa k nejakej jazve či jazvičke dopracuje. Je jedno či ju spôsobil úraz, operácia, alebo zle zahojená kožná choroba. Jazvy jednoducho pre väčšinu z nás nevyzerajú pekne a najradšej by sme sa ich zbavili. Aj keď to tak úplne nejde, existujú prostriedky, ako ich výzor zlepšiť.

Možno nepatríte medzi tie ženy, ktoré by kvôli jazvám po slepáku či cisárskom reze nespávali celé noci, avšak napriek tomu sú isté situácie, kedy ani vám nemusí byť príjemné, že zdobia práve vašu pokožku. Správna starostlivosť o jazvy totiž nemá len estetický efekt, ten je vlastne až sekundárny. Na prvom mieste by malo byť pre váš každodenný život to, že pokožke okolo jazvy navrátite aspoň časť pôvodnej elasticity.

Nezabudnite mastiť
Osud vašich jaziev je len vo vašich rukách. Aj keď neexistuje mastička po ktorej by zmizli, správnou starostlivosťou môžete dosiahnuť aspoň to, že ich farba a povrch bude jemnejší, a že sa do okolitej pokožky vráti pružnosť.

Úplne čerstvé jazvy, teda niekoľko dní až týždňov po zákroku potrebujú čas, aby sa dokonalo zhojili i v hĺbke. Ošetrovať ich treba presne podľa pokynov lekára. Keď sa jazvy plne zahoja, môžete na ne vyskúšať niektorý overený prírodný recept, ktorý ich stav zlepší v pomerne krátkom čase.

Ľubovníkový olej
Ľubovník bodkovaný je vynikajúci pri starostlivosti o jazvy. Pri ich hojení je vhodné používať na pretieranie rany ľubovníkový čaj, alebo odvar. Po zahojení si pripravte vlastný domáci ľubovníkový olej. Dve hrste ľubovníkových kvetov zalejte pol litrom olivového oleja (dávku znížte podľa potreby) a nechajte tri týždne odležať na tmavom mieste. Následne preceďte a uchovávajte v tmavej fľaši. Olejom natierajte jazvy denne.

Z receptov starých mám je ošetrovanie jaziev domácim sadlom. Pozor, sadlo musí byť skutočne domáce a nesolené či inak upravované. Po jeho aplikácii sa pokožka upokojí a zjemní.  

Skorocelová tinktúra
Ak máte k dispozícii sušený skorocel, pripravte si silný vývar, ktorý budete nanášať na jazvu vatovým tampónom. Pri ošetrovaní jaziev je dôležité nezabúdať na pravidelnosť. Ak chcete, aby sa stav vašej jazvy zlepšil čo najskôr, je potrebné sa jej venovať každý jeden deň.

Ak nemáte dôveru v bylinky, či nemáte čas si pripravovať prírodné receptúry, pretrite si jazvu každý večer po sprchovaní vrstvou mastného krému, ktorý necháte niekoľko minút pôsobiť, alebo si ju nastriekajte pantenolom v spreji.

Autor: Tom


Veľký test zdravia - Potrebuje vaše telo detox?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac