Moje veľké predsavzatie (príbehy čitateľov)

Moje veľké predsavzatie (príbehy čitateľov)

Každý z nás si občas dáva viac či menej realizovateľné predsavzatia, a nielen pár minút po štarte nového roka. Niekto túži po krajšej postave, iný by si rád obohatil život, niekto sa chce zbaviť zlozvyku. Nedávno sme sa vás pýtali, aké predsavzatie ste si dali a či sa vám ho aj podarilo dodržať. Do redakcie nám prišlo mnoho príbehov, za ktoré vám, milé čitateľky, ďakujeme! Napokon sme vybrali tri, ktoré sme sa rozhodli uverejniť a odmeniť  peknou cenou.

Čitateľka Mirka prekonala samú seba a prestala fajčiť. Hoci to nebolo jednoduché, napokon sa jej so zlozvykom podarilo skoncovať a dnes sa môže tešiť z pevnejšieho zdravia i vôle. Ako to dokázala?

„Fajčila som od prvého ročníka na strednej. Začalo sa to pár cigaretkami týždenne, ale časom som k nim pridávala jednu za druhou, až som zistila, že mi je škatuľka denne málo. Nerobila som si z toho ťažkú hlavu, predsa len, každý v mojom bližšom okolí fajčil.

Mojim priateľom to taktiež neprekážalo, buď tiež fajčili, alebo to jednoducho akceptovali. Až kým som sa nedala dokopy s mojím terajším priateľom. Síce jemu to nikdy neprekážalo - sám je tuhý fajčiar, ale začalo to prekážať mne. Nie to, že fajčím, ale to, že fajčí on. Jeho zdravie mi pripadalo veľmi dôležité, a keďže viem, že aj jemu záleží na mojom, rozhodla som sa s tým niečo spraviť.

Uzavreli sme dohodu. Keď prestanem fajčiť ja, prestane aj on. A tak som sa jedného pekného rána zobudila, zahodila som cigarety do koša a odvtedy nefajčím. Je tomu už asi trištvrte roka. Nie je to veľa, ale niekde sa začať musí. Môj priateľ je na tom horšie, pre neho nebolo také ľahké prestať, jeho telo odmietalo spolupracovať. Ale snaží sa, znížil príjem cigariet na minimum a mne to zatiaľ stačí na to, aby som dokázala abstinovať ďalej.

Neprestala som fajčiť pre seba, ale pre nás oboch, čo bolo pre mňa veľkou posilou. A ešte to, že ma podporovali aj ostatní v mojom okolí a tešili sa so mnou z každého jedného dňa bez cigarety. Nebol to jednoduchý boj, ale verím, že som túto bitku vyhrala, a za to patrí veľká vďaka všetkým, ktorí mi pomohli. Som presvedčená o tom, že predsavzatie samotné nikdy nestačí.“

Čitateľka Mária nás zasa rozveselila svojím originálnym prístupom k predsavzatiam a my veríme, že pobavia aj vás – hoci aj patria k tým netradičnejším. Alebo práve preto?

Predsavzatia typu nikdy nebudem to či ono som si nedávala, až v priebehu 2-3 rokov som prišla na to, že niektoré veci nerobím v súlade so svojimi potrebami, a tak spontánne vznikla potreba robiť veci inak. To bol však veľký problém, lebo inak som to nevedela, a tak vznikli možno pre niekoho za vlasy pritiahnuté, nikdy nerealizovateľné rozhodnutia ako:

 • Neuverím každému všetko, čo mi povie
 • Nebudú sa ma problémy iného dotýkať viac, než jeho samého
 • Nebudem dávať nevyžiadané rady
 • Nebudem veriť všetkému, čo si prečítam
 • Nebudem nikomu bezhranične dôverovať
 • Tresnem dverami, keď budem mať chuť, nech sú aj prezidentove
 • Budem menej myslieť a analyzovať
 • Aspoň raz týždenne budem reagovať pudovo a bez rozmýšľania
 • Zbavím sa perfekcionizmu a na niečo sa obšas vykašľem
 • Budem sebecky myslieť len na seba
 • Budem lenivá a nebudem mať výčitky

No potom sa zamyslím, či by sa mi páčilo, aby sa niekto takto staval ku mne a hneď ma to prejde, a tak ich presúvam do kolónky nerealizovateľné. Potom si môj zdravotný stav vyžiadal nové predsavzatia, ktoré stále porušujem, aj keď to pre mňa môže mať veľmi zlý dopad, keďže je veľa vecí, ktoré nemôžem jesť (múka, mlieko atď). Hovorím si, nikdy nebudem jesť chlieb a piť mlieko, no stane sa, že moje predsavzatie nedodržím a ľutujem to, hoci až vtedy, keď mi je veľmi zle. A takto to ide stále dokola!“

Nabudúce vám prinesieme tretí príbeh, v ktorom sa dozviete, aké predsavzatie si dala naša čitateľka Zuzka a či sa jej ho naozaj podarilo dodržať.

Autor: Linda


Ste tajomná? Alebo otvorená ako dlaň?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac