Máte už večerné šaty?

Máte už večerné šaty?

Stužkové, veľké vianočné večierky, beánie – práve teraz je obdobie, kedy naozaj využijete formálne oblečenie. A večerné šaty k nemu rozhodne patria. Máte už v šatníku vybrané tie pravé, čo z vás behom sekundy spravia kráľovnú večera?

Rozhodli ste sa pohľadať si večerné šaty v obchodných domoch alebo do nich radšej investujete čas aj peniaze a dáte si ich ušiť u známeho návrhára? Nech už ste sa rozhodli akokoľvek, minimálne jedny večerné šaty by mali mať svoje stále miesto vo vašom šatníku. Hoci ich zrejme nevyužijete častejšie než párkrát do roka, oceníte ich práve pri blížiacich sa spoločenských príležitostiach. Maxidlhé s odhaleným chrbtom, klasické úzke á la Audrey Hepburn v Raňajkách u Tiffanyho, alebo radšej krátke, nohy odhaľujúce koktejlky? Výber je skutočne bohatý.

Pokiaľ máte pres sebou stužkovú slávnosť, je vhodnejšie, ak si ju užijete v spoločenských šatách. Nohavice sa pri tejto príležitosti neodporúčajú, aj keď ani krinolíny a klasické korzety nie sú tým pravým orechovým. A napriek tomu, že na beániách môžeme pozorovať veľké spoločenské róby, nie je nutné pri riešení formálneho odevu zachádzať až ku korzetom a komplikovaným doplnkom. Malé čierne, či naopak dlhé jednoduché so zaujímavou aplikáciou alebo detailom nepodliehajú tak veľmi rýchlo sa meniacej móde a vy si ich užijete viac než jednu krátku sezónu.

Slovo módneho odborníka Martina Hrču
Wanda.sk sa rozhodla spýtať na módne tipy mladého návrhára Martina Hrču. Nový talent domácej scény v oblasti módy a víťaz tohtoročnej súťaže Brillance Fashion Talent nám prezradil, akých chýb sa dopúšťame pri výbere spoločenských šiat a ktoré typy sú najvhodnejšie.

„Najväčším faux-pas podľa mňa je, keď dáma neodhadne úroveň spoločenskej akcie. Beánie, stužkové a vianočné večierky nie sú veľké večerné udalosti, a tak by som odporúčal zabudnúť na vlečky, korzety a príliš veľkú dekoltáž, prehnané účesové kreácie a podobne,“ odporúča Martin Hrča. Podľa návrhára je vhodnejšie orientovať sa na malé večerné šaty, koktejlky v rozličných farbách.

„Ak chce dáma pôsobiť súčasne, odporúčal by som voľnejšie strihy s dôrazom na to, aby odhaľovali len jednu časť tela. Kratučké šaty s rolákom, hlboký dekolt s nepriehľadnými pančuchami či nohavicami. Mojím pravidlom je však striedmosť a decentnosť, čiže menej je viac.“

To napokon dokázal Martin Hrča aj so svojou víťaznou kolekciou na Brillance Fashion Talente, kde divákom vyrazil dych rafinovanosťou a ženskosťou svojich modelov. Ako sa vyjadril, krása a sexepíl nespočívajú v prvoplánovosti, ale v distingvovanosti a štipke tajomna. Okrem toho Martin Hrča odporúča upriamiť pozornosť na doplnky, s ktorými by sa to však tiež nemalo preháňať: stačí jediný šperk a malá decentná kabelka do dlane bez retiazok a remienkov. A čo je podľa návrhára najväčším trendom? „Najväčším trendom je predsa stále nebyť trendy,“ prezrádza Martin Hrča.

Držte sa preto vlastného štýlu a nenúťte sa do typov šiat, ktoré sú vám vyslovene proti srsti. Sama viete, čo vám pristane a v čom sa cítite príjemne, ktorý štýl vám je najbližší a od ktorého zasa radšej dáte ruky preč. Móda by mala byť hravá a vynaliezavá, tak sa netreba báť uplatniť pri výbere hoci aj formálnejších kusov odevu miesto všadeprítomných trendov radšej vlastnú fantáziu.

Autor: Broňa


Viete hospodáriť s peniazmi?
Otestuj sa

Galéria

Máte už večerné šaty?Máte už večerné šaty?Máte už večerné šaty?+17Máte už večerné šaty?

Neprehliadnite

Čítaj viac