Keď vás navštívia blchy

Keď vás navštívia blchy

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí považujú blchy za problém rokov minulých, kedy hygiena nebola ešte na takej úrovni ako dnes. Tento názor však nie je celkom presný. Je pravda, že blchy nám v dnešnej dobe zrovna neskáču doma po kobercoch či posteliach, no napriek čistote vášho domova sa aj vám môže stať, že vás títo nevítaní hostia navštívia.

V minulosti bola najrozšírenejšia blcha ľudská, v dnešnej dobe sa najčastejšie stretávame s blchami psími alebo mačacími.

Ako zistíte, že sa jedná práve o blchy?
Telo blchy je červenohnedej farby, po stranách sploštené a lesklé. Je veľmi pevné, takže dokáže odolať pomerne silnému tlaku. Tieto živočíchy sú tiež známe ako vynikajúci skokani – sú schopné preskočiť veľké vzdialenosti. Štípanec od blchy spoznáte na koži podľa svrbiaceho červeného fľaku často s krvavou bodkou uprostred.
Ak ste teda zistili, že máte doma tieto nepríjemné parazity, v prvom rade treba zistiť príčinu.

Názor, že napríklad psie blchy neparazitujú na ľuďoch, je síce rozšírený, no nie je celkom pravdivý, nakoľko tieto parazity pokojne skočia aj na človeka, ak nie je nablízku pes alebo iné zviera. Najčastejšou príčinou bĺch v domácnosti bývajú práve domáce zvieratá.

Môže za to chlpáč?
Pokiaľ prídete na to, že vášho štvornohého miláčika – psa či mačku - trápia blchy, je veľmi dôležité včas zakročiť. Krv sajú len dospelé blchy, no denne nakladú množstvo vajíčok. Existujú rôzne prípravky – šampóny, spreje alebo dokonca aj špeciálne tabletky – ktoré ničia a následne odpudzujú ďalšie parazity. Nezabudnite okrem vášho psa či mačky, vyčistiť a vydezinfikovať aj jeho okolie a miesta, kde sa zdržiava – búdu, koterec, koberčeky či deky.

Blchy si ale môžete priniesť aj z iných zdrojov. Vyskytujú sa často v chatách, kde sa príliš neupratuje, v bytovkách a bytoch nízkou úrovňou hygieny, ale tiež hocikde v prírode alebo na iných ľuďoch. V prípade, že ste si ich „priniesli“ aj do vášho bytu, budú potrebné rázne opatrenia. Keďže larvy týchto parazitov obľubujú prach a špinu, dobre sa im darí v škárach v podlahe, v kobercoch, v nábytku či posteľnej bielizni.

Upratovať, upratovať, upratovať
Preto je potrebné častejšie vysávanie, prášenie kobercov a posteľnú bielizeň dôkladne vyprať a vyžehliť. Niekedy sa ich na prvýkrát nezbavíte a tak budete musieť bojovať dlhšie. Ak nestačí pravidelné pranie, vysávanie či žehlenie, bude možno potrebné vydezinfikovať špeciálnymi prípravkami aj váš byt.

Blchy sú ale skutočne odolné a tak sa môže stať, že napriek vášmu maximálnemu úsiliu budete nakoniec nútení zavolať odborníkov, ktorí váš príbytok zbavia týchto neželaných a nepríjemných hostí.

Autor: Mária


Aká ste hostiteľka?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac