Kde sa berie závislosť na jedle?

Kde sa berie závislosť na jedle?

Považujete jedlo za tú najdôležitejšiu vec na svete? Snažíte sa na neho nemyslieť, ale napriek tomu vás neustále máta v mysli? V dnešnej dobe panuje všeobecne pocit, akoby sa zdravý postoj k jedlu vytratil úplne, avšak niektorí z nás sú na tom ešte horšie. Na jedle sú totiž skutočne závislí!

Áno, psychológovia tvrdia, že závislosť môže vzniknúť prakticky na čomkoľvek, a jedlo nie je žiadna výnimka. Je ľahko dostupné a prenasleduje nás doslova na každom kroku. Obchody a televízia sú plné lákadiel, pochúťkam sa nevyhnete dokonca ani v novinovom stánku.

Nie je jedlo ako jedlo
Prirodzene, závislosť na jedle má viacero podôb. Niekto totiž nemôže žiť bez sladkostí, iný je závislý „len“ na čokoláde. A ďalší si musí každý deň dať niečo mäsové, inak ani nemá pocit, že niečo jedol. Podobnou závislosťou je však aj pitie rozličných nápojov, či už sú to bublinkové malinovky, alebo káva.

Závislosť na jedle má svoje korene nielen v psychike, svoju významnú úlohu zohrávajú aj biologické faktory. Tendencie k určitému druhu jedla, či potravín, prejavujeme už v detstve. Niektoré deti sú vyberavé už v skorom detstve, iné problémy nerobia, ale napriek tomu si môžu v neskoršom veku vypestovať nezdravý návyk na určité potraviny.

Kedy hovoríme o skutočnej závislosti od jedla?
Človek závislý od určitej skupiny potravín konzumuje výhradne menej ako desať potravín, a to po dobu dlhšiu než dva roky. Táto choroba sa vo všeobecnosti dosť podceňuje, je však rovnako závažná ako napríklad často spomínaná anorexia.

Kde sa berie návyk na určité potraviny, a prečo sa ich pacienti nedokážu „presýtiť“ nemožno jednoznačne určiť vždy. Zvyčajne sa v pozadí skrýva psychologický problém, napríklad nedostatok v oblasti citov. Na tento typ závislosti sú náchylnejšie predovšetkým ženy.

Podľa psychológov sa závislosť na jedle prejavuje skoro rovnakými symptómami ako závislosť na tabaku, či alkohole. Fyzicky človek nemusí trpieť pri abstinenčných príznakoch natoľko ako pri drogovej závislosti, psychicky však trpí rovnako. Prirodzene, pri takto nevyrovnanej výžive sú určité orgány výrazne postihnuté a telo nedostáva dostatok pestrých živín.

Odvyknúť sa dá
Prvým krokom je pripustiť si vôbec, že takáto závislosť u človeka existuje a treba s ňou bojovať, pretože tento stav nie je normálny. Tento prvý krok je pri závislostiach mimoriadne ťažký. Nasleduje odvykacia liečba pod vedením odborníkov, pričom dobrou správou je, že aj keď liečba trvá pomerne dlho, pacient sa od „svojej“ potraviny dokáže časom oslobodiť natoľko, že na rozdiel od alkoholikov, môže neskôr aj svoju návykovú potravinu v malých dávkach konzumovať.

Ktoré potraviny sú rizikové?
Okrem kofeínových nápojov sú to hlavne potraviny s vysokým obsahom sacharidov, napríklad sladkosti či cestoviny, ktoré svojím zložením stimulujú mozog a spôsobujú príjemné pocity. Avšak rovnako môžete mať závislosť na olivách, syre, alebo mliečnych výrobkoch.

Zradná je nielen psychika. V ústach človeka sa totiž vyskytuje huba, ktorá vyvoláva napríklad zvýšenú chuť na sladké. Túžbu po istom druhu potravín môže spôsobovať aj nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, pričom pacient sa obmedzovaním v strave dostane do začarovaného kolotoča.

Autor: Cole


Koľko máte v skutočnosti rokov?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac