Jedno dieťa načas stačí? Spoľahnite sa na vnútromaternicové teliesko

Jedno dieťa načas stačí? Spoľahnite sa na vnútromaternicové teliesko

Radi by ste si užili ešte pár rôčkov bez detí, no hormonálna antikoncepcia vám nevyhovuje? Možno práve pre vás bude ideálny iný, u nás celkom rozšírený druh antikoncepcie – vnútromaternicové teliesko. Ako funguje a bude vhodné aj pre vás?

Poznali ho aj v staroveku
To, že antikoncepcia je rovnako stará ako ľudstvo samo, je známy fakt. Odpradávna sa páry a najmä ženy snažili regulovať počatie a hľadali spôsob ako sa chrániť pred neželaným tehotenstvom. Egypťanky používali antikoncepčné tampóny napustené rozličnými prírodnými látkami, ktoré fungovali ako antikoncepcia, skúšali aj primitívne vaginálne pesary, ba dokonca z Egypta pravdepodobne pochádza aj predchodca vnútromaternicového telieska.

Archeologické výskumy totiž objavili antikoncepčnú metódu veľmi podobnú tejto populárnej – Egypťanky si zavádzali do tela kamienky, ktoré fungovali na podobnom princípe ako súčasné vnútromaternicové teliesko. Arabi zasa zavádzali do tela tiav kamienky, ktoré bránili ťavám rozmnožovať sa. Ba aj samotný Hippokrates svojim pacientkam do tela vkladal slonovinové úlomky, ktoré bránili počatiu. Ako môžeme z histórie vidieť, vnútromaternicové teliesko nie je žiadnou horúcou novinkou. 

Najlepšie po pôrode
Vnútromaternicové teliesko, alebo DANA (názov, ktorý sa zaužíval v Československu) či IUD (jeho skratka je intrauterine device) je určené predovšetkým ženám, ktoré neplánujú najbližšie roky otehotnieť. Teliesko sa totiž zavádza na dlhé obdobie, dva až päť rokov a odporúča sa ho nosiť čo najdlhšie. Niektoré ženy dokonca majú umelohmotné teliesko zavedené aj na pätnásť rokov. Aj preto sa odporúča ženám, ktoré už rodili a najbližších pár rokov neplánujú prírastok do rodiny.

Existuje niekoľko typov vnútromaternicového telieska podľa potrieb svojich nositeliek – napríklad tie s obsahom medi majú ešte účinnejšie antikoncepčné a protizápalové schopnosti, iné zasa vylučujú každý deň do tela hormón levonorgestrel a sú vlastne kombináciou vnútromaternicového telieska a hormonálnej antikoncepcie, čo má za následok ešte vyššiu ochranu pred neželaným počatím. Klasické umelohmotné telieska DANY sa môžu nosiť nepretržite aj dvadsať rokov, pravdaže pod dohľadom gynekológa.  Hoci je toto teliesko v tvare T len tri centimetre veľké, zavádza ho do tela gynekológ.

Ako to funguje
Dodnes je presný mechanizmus vnútromaternicového telieska nejasný, a tak sa gynekológovia zhodujú, že zrejme sa na antikoncepčnom účinku podieľa viacero faktorov. Isté je, že svoj účel spĺňa hlien, ktorý sa na krčku maternice natoľko zhustí, že spermie nemôžu cez neho preniknúť a oplodniť vajíčko. Ide o veľmi účinnú antikoncepčnú metódu, napokon 99 percentná úspešnosť hovorí sama za seba. Priaznivá je aj cena, tá sa pohybuje okolo dvoch tisíc korún, závisí to od druhu telieska aj gynekológa.

A čo negatíva?
Pravdaže, ani vnútromaternicové teliesko nie je bezchybné. Bolestivé je jeho zavádzanie aj vyberanie a niektoré ženy majú nepríjemné pocity aj pri samotnom nosení. Keďže z telieska visia dve tenučké vlákna, pri pohlavnom styku môžu mierne prekážať. Niektoré ženy tvrdia, že odkedy im zaviedli teliesko trpia nepravidelnou menštruáciou a prvé mesiace bojovali so špinením. Preto je teliesko nevhodné pre ženy, ktoré majú komplikovanú menštruáciu. Iné zasa nepociťovali žiadne negatívne zmeny a teliesko si nevedia vynachváliť. Všetko teda závisí od toho, ako a či si naň vaše telo navykne.

Plusy telieska

  • Vysoká spoľahlivosť
  • Nemusíte myslieť na pravidelné užívanie hormonálnej antikoncepcie
  • Priaznivá cena
  • Dlhodobá ochrana

Mínusy telieska

  • Je určené ženám, ktoré majú za sebou pôrod
  • Bolestivé zavádzanie
  • Prvé mesiace môžete špiniť a mať dlhšiu menštruáciu
  • Niektoré ženy tvrdia, že výrazne pribrali
  • Riziko zápalov a cýst na vaječníkoch

Autor: Astrid


Máte nadanie na flirtovanie?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac