Jedlo, ktorým si likvidujete zuby

Jedlo, ktorým si likvidujete zuby
Bez práce nie sú koláče... Koľko ráz ste to už počuli? Iste miliónkrát, pretože túto pravdu si môžete spojiť snáď so všetkým, dokonca aj svojimi zubami a starostlivosťou o ne. Pokiaľ bude dostatočná, vaším úsmevom môžete okúzľovať. Ak starostlivosti veľa nedáte, nemôžete ani veľa čakať...

Raz za rok a dosť?
Presne tak, raz za rok by ste mali absolvovať prehliadku u zubného lekára. Zabudnite ale na to, že keď si odškrtnete túto povinnosť zo zoznamu, akákoľvek ďalšia snaha navyše sa končí. Každý jeden deň by ste sa k svojim zubom mali správať tak, akoby šli na prehliadku. Dvakrát denne dôkladne vyčistiť, zbaviť ústa baktérií a čo ešte? Ešte niečo - pretože krásne zuby ani zďaleka nie sú len o umývaní.

Dôležitá je aj strava
Každý dentista vám odporučí čistiť si zuby minimálne dvakrát denne, najlepšie by bolo po každom jedle. Prečo? Lebo práve jedlá a nápoje sú tým, čo nám zanecháva v ústach povlak, jedlo zaseknuté medzi zubami láka baktérie, cukor obsiahnutý v strave sa zase mení na kyseliny, ktoré poškodzujú zuby a napomáhajú pri tvorbe kazu.

Čítajte: 4x vplyv pokazených zubov na zdravie

Reálne si však povedzme, že niekoľkokrát denne si zuby nečistíme, jednak z nedostatku možností a jednak pre svoju lenivosť. Preto - ak chcete svojim zubom to najlepšie - mali by ste dbať na to, čo do úst vložíte a ako to zapôsobí na vaše zuby. O sladkostiach a cukre v nich obsiahnutom sme už čo-to povedali. Ak ho v dostatočnom čase zo zubov neodstránite, postupne nahlodáva povrch zubu a spôsobuje škody. Myslite však na to, že cukor sa nachádza aj v mnohých nápojoch a na zuby sa vám dostane aj vtedy, keď si len lognete dva hlty džúsu. Menej cukru je teda v tomto prípade najlepšia voľba a motiváciou vám môže byť aj fakt, že málo cukru v strave znamená menej prijatých kalórií.

Čo sa stravy týka, proti zubom hrajú aj farebné nápoje ako káva, čierny čaj, víno, farebné malinovky a podobne, zanechávať povlak môžu aj tmavé ovocia ako maliny, čučoriedky a iné. Pozor aj na potraviny, ktoré sa ľahko uchytávajú medzi zubami, ako napríklad mäso. Ešte viac tak pozývate baktérie na množenie sa a priživovanie na zvyškoch.

Lekári odporúčajú obmedziť aj zobkanie jedál a radšej jesť v pravidelných intervaloch. Samozrejme, vplyv to má na našu líniu, ale aj na naše zuby. Jedlo v ústach spôsobuje nízke pH, ktoré napomáha kazivosti zubov a ak neprestajne zobkáte, škodlivé pH len udržiavate. Ak teda potrebujete čosi hodiť do úst, tak tvrdú zeleninu alebo syry, ktoré sa starajú o prirodzené čistenie zubov a svojím obsahom ich nenarúšajú.

Starajte sa!
Pri výbere jedál a nápojov preto myslite aj na svoje zuby. Čistenie určite nezanedbávajte, pretože okrem iného sa stará aj o likvidáciu baktérií, ktoré inak z úst nedostanete. Po večernom vyčistení zubov by ste už nič nemali jesť ani piť, samozrejme, okrem čistej vody. Inak na zuby opäť pošlete ničiteľov, ktorí následne budú pôsobiť celú noc. A to vášmu chrupu rozhodne nepomôže...

Autor: Grace


Akou veľkou fanúšičkou Twilightu ste?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac