Čo sa stane s telom, keď obmedzíme cukor? Zázrak!

Čo sa stane s telom, keď obmedzíme cukor? Zázrak!
Cukor je jed, droga, vrah... Áno, tento tichý zabijak 21. storočia dostáva množstvo negatívnych pomenovaní. Niet sa čomu čudovať, človek je z neho chorý, unavený, tučný, škaredý, mrzutý. Ono by to nebolo až také hrozné, keby nebol ozaj všade a my by sme to s jeho konzumáciou tak veľmi nepreháňali. A čo ho takto zo svojej stravy vylúčiť?

Prečo je zlý?
Na samom počiatku sa s cukrom zaobchádzalo veľmi opatrne, dokonca bol dostupný iba v lekárňach na predpis. Vo výraznej miere prerazil až v 19. storočí a v 20. už nad ním lekári zalamovali rukami. Prirovnanie k droge či jedu nie je celkom od veci, pretože sa jedná o čistú chemikáliu. S heroínom má dokonca spoločný, okrem vzhľadu, veľmi podobný proces rafinácie. Ďalšia identická črta je vysoká návykovosť. Okrem toho spôsobuje celý rad zdravotných ťažkostí, ktoré môžu vyústiť až k tým najvážnejším diagnózam. Následkom konzumácie bieleho cukru sa náš organizmus vo veľkej miere prekysľuje, poškodzuje prakticky všetky orgány a čo je najhoršie, vyživuje rakovinové bunky. Obezita, cukrovka, artritída, šedý zákal, nervozita, depresia, problémy s trávením - to je len malý a mierny zoznam toho, za čo tento sladký jed môže. Najhoršie je, že všetky problémy spôsobuje pomaly a nenápadne. Jeho vyradenie, prípadne aspoň obmedzenie, môže viesť k množstvu pozitívnych účinkov.

Žiadna choroba
Pokiaľ ste doposiaľ v priebehu roka absolvovali aspoň dve chrípky a každá nepriaznivá zmena počasia spôsobila u vás prechladnutie, veľmi pravdepodobne sa to zlepší. Konzumácia cukru totiž potláča imunitný systém a narúša ochranu proti infekčným ochoreniam. Cukor navyše zabraňuje vstrebávaniu vitamínov, minerálov a iných živín do organizmu. Rovnako je to i s kvasinkovými ochoreniami rôzneho druhu. Od celkom bežných mykóz cez ekzémy až po pliesne v tráviacom trakte. Cukor je pre nich živinou a môžeme pojedať hoci kilá liekov, bez rozlúčky s cukrom sa ich nikdy nezbavíme. Jeho vyradenie, naopak, telo časom detoxikuje. Buďte však pripravené, že vylučovanie toxínov z organizmu bude trvať minimálne šesť mesiacov. Potom nastanú lepšie časy a ak aj náhodou ochoriete, choroba bude mať ľahší i rýchlejší priebeh.

Stop zhoršovaniu zraku
Biely jed skutočne spôsobuje celý rad problémov so zrakom. Od celkom bežného oslabenia zraku, zhoršeného videnia, krátkozrakosti až po nezvratný šedý zákal. Pokiaľ ho už telu nebudete v pravidelných dávkach dodávať, môže sa celý tento nepríjemný proces zastaviť. Nie všetky problémy musíme pripisovať veku, drvivú väčšinu si spôsobujeme sami svojím nešetrným životným štýlom.

Žalúdok opäť funkčný
Pokiaľ ste často cítili ťažobu, mali kŕče, žlčové kamene či rôzne iné gastrointestinálne poruchy, môže sa vám polepšiť. Okrem pravdepodobného úbytku na váhe sa budete cítiť ľahko i vo vnútri. Tráviace ústrojenstvo a črevá si opäť začnú plniť svoje funkcie a vás nebude ťažiť nestrávená potrava, prípadne odznejú problémy s vyprázdňovaním.

Zmení sa chuťJe vysoko pravdepodobné, že ak si po dlhšom období života bez cukru, skúsite dať sladké, nebude vám vôbec chutiť. Obľúbený koláč sa vám bude zdať odporne presladený a ťažký. Vaše reakcie môžu byť dokonca oveľa dramatickejšie. Príde vám nevoľno, rozbolia vás zuby, hlava a srdce sa vám rozbúši ako pred infarktom. Vaše chuťové kanáliky budú prečistené a teda aj citlivejšie na výrazné podnety. Budete preferovať menej ochutené jedlá, čistejšie chute.

Príval energie
Ráno ste si zvykli dať vianočku s džemom, po príchode do práce s kolegyňou kávičku a ku nej koláčik či minimálne keksík a ešte pred obedom ste sa cítili narobené ako kôň? Niet sa čo čudovať. Cukor vás síce na krátku chvíľu nabije energiou, vzápätí ju však zoberie aj so všetkými rezervami. Vy ste vyčerpané, malátne, pomalé. Bez cukru budete mať energiu aj pri zvýšenom výdaji na rozdávanie. Nebudete cítiť akútnu potrebu poobedného šlofíka, večer nepadnete do postele ako mŕtvola a ráno sa zobudíte čerstvé, zregenerované, plné energie.

Ustálená nálada
Ak ste často pociťovali výkyvy nálad, podráždenosť, nevrlosť, smútok, depresiu, slabú schopnosť koncentrácie, zlepšenie zaručene nastane i tu. I keď spočiatku budete trpieť abstinenčnými príznakmi a nervozita bude ešte väčšia, po krátkom čase sa to začne zlepšovať. Vaše psychické rozpoloženie bude stabilné, získate nadhľad a triezvy úsudok. Celkovo sa budete cítiť viac v pohode a harmonicky.

Omladnete
A na záver spomeňme výhodu vášmu vzhľadu najlichotivejšiu. Viditeľne omladnete! Zlepší sa stav vašej pokožky, bude hydratovanejšia, vyživenejšia, žiarivejšia. Cukrom totiž stráca pokožka kypré elastické tvary, ktoré sú synonymom mladistvého vzhľadu. Podľa odborníkov sa jedná o proces nazývaný glykácia, kedy sa cukor viaže na všetky bielkoviny v tele a vytvára škodlivé molekuly. Následkom toho sa znižuje účinnosť elastínu i kolagénu. Ináč povedané, cukor spôsobuje vrásky, strhanú tvár, vysušenú pokožku. Ak ho vyradíte, prinavráti sa do vašej tváre mladosť.

GALÉRIA: A pod článkom si môžete pozrieť, kde všade sa skrýva biely rafinovaný cukor. Vedeli ste ho, že ho v takých množstvách konzumujeme a pijeme? Tak opatrne!

Autor: Lexy


Ste otrokom zdravia?
Otestuj sa

Galéria

Čo sa stane s telom, keď obmedzíme cukor? Zázrak!Čo sa stane s telom, keď obmedzíme cukor? Zázrak!Čo sa stane s telom, keď obmedzíme cukor? Zázrak!+13Čo sa stane s telom, keď obmedzíme cukor? Zázrak!

Neprehliadnite

Čítaj viac