Cesta k štíhlosti: Diéta podľa krvných skupín!

Cesta k štíhlosti: Diéta podľa krvných skupín!

Každý deň pribúdajú nové typy diét, ktoré nás presviedčajú, že práve vďaka nim schudnete do milovaných džínsov, ba možno celkom zmeníte svoju veľkosť o tri konfekčné čísla. Diéta podľa krvných skupín však nesľubuje len zníženie hmotnosti, ale aj zdravšie a odolnejšie telo.

V čom spočíva
Americký lekár Dr. Peter D´Adamo, autor diéty podľa krvných skupín, tvrdí, že ak zmeníte stravovanie podľa toho, čo je vhodné pre vašu krvnú skupinu, nielenže zhodíte prebytočné kilogramy, ale vôbec sa budete cítiť lepšie a zdravšie. D´Adamo vo svojom sanatóriu zaviedol stravu presne podľa krvných skupín svojich pacientov a na základe toho zistil, aké potraviny im prospievajú a od ktorých zasa priberajú.

Kľúčové je spoliehať sa na to, čo jedli naši predkovia s rovnakou krvnou skupinou. Ľudia s „nulkou“ by napríklad mali z jedálnička vylúčiť strukoviny, zemiaky a sladené limonády, „áčkari“ by nemali jesť priveľa živočíšnych tukov, „béčkarom“ nerobia dobre arašidy či kukurica a ľudia s krvnou skupinou AB by sa mali vyhnúť červenému mäsu.

Krvná skupina 0
Ľudia s nulkou sú ako stvorení pre živočíšne a mliečne výrobky a fyzickú aktivitu. Cieľom je podporiť správne fungovanie metabolizmu a štítnej žľazy. Pozor si však treba dávať na tuky, mliečne výrobky a najmä nezdravé údeniny.

Dajte si: steaky z červeného mäsa, divina, teľacina, ryby a morské živočíchy, tofu, fazuľu, kozí syr, figy, slivky, ananás, citróny, maliny, datle, artičoky, brokolicu, cibuľu, špenát, kapustu a listovú zeleninu.

Vzdajte sa: sladkých limonád, prisladených ovocných džúsov, mliečnych výrobkov, kefíru, syrov, šunky, chleba, pečiva, strukovín, müsli , čierneho čaju, zemiakov, kelu, karfiolu, mandarínok, pomarančov, špargle, horčičných semiačok, kečupu, majonézy a všetkých vyprážaných jedál.

Krvná skupina A
Ak máte „áčko“ a ste prívržencom vegetariánskej stravy, robíte dobre! „Áčkari“ by sa totiž mali čo najviac zdržať živočíšnych tukov, ktoré im prinášajú poruchy trávenia. Preháňať to netreba ani s mliečnymi výrobkami, ktoré sú priamou cestou k obezite. Mali by ste však dbať na prísun protirakovinových antioxidanov a posilňovať imunitný systém pomocou vhodných potravín.

Dajte si: vegetariánske dobroty, rastlinné oleje,  v malom množstve ryby (kapor, sardinky, losos, makrela) a chudé biele mäso, sóju, sójové syry, sójové mlieko, pohánku, šošovicu, ananás, špenát a ľadový šalát.

Vzdajte sa: mäsa (zakázané sú kačky, pečienky, hovädzina, bažanty a divina), údenín, plodov mora, mliečnych výrobkov, zákuskov, otrúb, banánov, manga, melóna, papáje, pomarančov, piva, likérov, kelu, húb a zemiakov.

Krvná skupina B
Pre vás bude dôležitá pestrá strava obohatená vitamínmi A, B, E, C a železo. Naopak, dobre vám nespraví pšenica, ktorá sa uloží ako tuk a šošovica, ktorá spomaľuje metabolizmus. Mali by ste si dávať pozor na tvorbu inzulínu a posilniť imunitný systém.

Dajte si: zeleninu, králika, srňacinu, jahňacinu, ryby a morské živočíchy, ovos, proso, ryžu, huby, nízkotučné mliečne výrobky, fazuľu, ovocie (ananás, banány, papája, egreše, mandarínky, datle), zelenú listovú zeleninu, kefír, kozí syr, tvaroh a zelený čaj.

Vzdajte sa: kukurice, šošovice, arašidov, sezamu, čiernych olív, kokosu, granátového jablka, avokáda, tekvice, zmrzliny, plesňového syru, pšeničných výrobkov (bagety, vitachleby a rožky), tofu a paradajok.

Krvná skupina AB
Ak patríte do tejto skupiny, dávajte si pozor na svoj imunitný systém. Cieľom by malo byť nielen jeho posilnenie, ale tiež zdravé fungovanie srdca. Mali by ste dbať, aby bola strava bohatá na mliečne výrobky, tofu, ovos i zeleninu.

Dajte si: tofu, ananás, morské riasy, ovos, jahňacinu, králika, pstruha, tresku, sardinky, makrelu, kyslú smotanu, riccotu, kefír, jogurt, sójový a vitachlieb, zemiaky, karfiol, brokolicu, červenú repu a bôb.

Vzdajte sa: červeného mäsa, hydiny, pšeničných výrobkov, kukurice, fazule, parmezánu, masla, mlieka, hermelínu, zmrzliny, artičokov, avokáda, reďkovky, banánov, manga a papriky.

Autor: Astrid


Ako vás vidí okolie?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac