(Bolestivé) Omyly pri kupovaní topánok

(Bolestivé) Omyly pri kupovaní topánok
Aj vy ste fanúšičkou vysokých topánok? Tak to zrejme poznáte tortúry, ktoré s nimi prežívame. Zláka nás úžasný dizajn, no už po pár metroch zistíme, že to, čo im chýba, je pohodlie. Opätkové topánky preto kupujte oveľa dôkladnejšie ako len pohľadom a zaláskovanou módnou dušou. Skúšajte, kráčajte a testujte, aby ste neurobili niektorú zo základných chýb, čím neskôr môžete škodiť svojim nohám...

Neklamte veľkosťou
Chybou, ktorej sa niektoré ženy dopúšťajú celkom vedome, je zlá veľkosť. Že vašu práve nemali a vy ste tie topánky tak veľmi chceli? Táto výhovorka veľmi neobstojí v čase, keď sa snažíte prejsť akú - takú trasu v topánke, ktorá tlačí alebo tej, čo sa vyzúva. Oba prípady sú navyše na pohľad rozoznateľné a priznajme si, že vôbec nevyzerajú dobre. Medzera za pätou je označovaná za faux pas, takisto aj natlačená noha v o číslo menšej topánke a krivkavá chôdza. Na veľkosti teda v tomto prípade naozaj záleží!

Príliš vysoké
Opätkáče či štekle, nazvite si ich, ako chcete, si zakladajú na tom, že sú vysoké. Lenže ktorá výška je pre vás ešte prijateľná? V posledných sezónach sa do centra pozornosti dostávajú topánky s 10 aj 12 centimetrovými opätkami, no mali by ste si zvážiť, či na nich viete chodiť. Akýmsi pomocným „kolieskom" je hrubá podrážka, ktorá výšku opätku tlmí a chodí sa tak oveľa ľahšie, ešte lepšie sú na tom kliny s plnou podrážkou aj opätkom. Vyberajte teda len modely, ktoré pri chodení zvládnete, inak doplatíte v prvom rade na stres, ktorý zvládnutie topánok prináša a v druhom rade na bolesť chodidiel, ktorú príliš vysoké opätky spôsobujú.

Nedostatočné spevnenie nohy
Dobre si pri skúšaní otestujte aj to, ako pevne vám topánka drží chodidlo. V prípade uzavretých modelov je to bezpredmetné, no sandále sú celkom o inom. Zvyčajne okolo nohy obťahujú len niekoľko prúžkov a ak vám ich veľkosť nesadne, buď tlačia alebo sú príliš voľné. V prvom prípade budete doplácať na otlaky, v tom druhom nebude mať chodidlo stabilné spevnenie. V takom prípade hrozia doslova úrazy, ktoré vedia nedostatočne spevnené nohy vo vysokých topánkach spôsobiť.

Prstové nepohodlie
Aj keď sa vraví, že pre krásu treba trpieť, je na vás, ako veľmi ste ochotná svojmu telu ubližovať. Častým problémom pri vysokých topánkach je totiž pohodlie, respektíve nepohodlie prstov. Svoje by o tom vedeli hovoriť najmä utláčané malíčky, no v zúžených špičkách väčšinou trpia všetci členovia prstovej rodiny. Častým nosením topánok, ktoré prstom neposkytujú dostatok miesta, ich môžete zdeformovať a navyše sa pripravujete o potrebnú stabilitu na topánkach. Tá je na opätkoch skutočne dôležitá, a tak si pri skúšaní všímajte nielen krásu topánok, ale aj ich praktickú stránku.

Autor: GaBi


Test zdravej výživy
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac