Bláznivá zamilovanosťi: Prečo sa pri nej nedokážeme ovládať?

Bláznivá zamilovanosťi: Prečo sa pri nej nedokážeme ovládať?
Znie to síce zvláštne, ale so zmenou nášho statusu zo „single" na „zadaná" sa mení aj aktivita mozgu. Psychologické štúdie dokazujú, že v stave zamilovanosti sa zaktivizujú tri jeho časti, a to empatická, kontrolujúca stres i emócie, a tiež časť, ktorá sa spája s pozitívnymi predstavami. A práve tá je zodpovedná za naše rozhodnutia, aj kritiku. Čo myslíte, že sa s ňou deje, keď sme v milujúcom vzťahu?

Poznáme ich: Typy mužov, ktorí majú šťastie v láske

Kritickí alebo nie?
Ružové okuliare v stave zamilovanosti sú samozrejmosťou, takže aktivita mozgovej časti s tendenciou k väčšej kritike výrazne klesá. Negatívne myšlienky i názory idú do úzadia, čo súvisí s tým, že ich dokážeme ľahšie spracovať. Na jednej strane je to úžasné, no mnohé z nás strácajú objektívny pohľad na vec, čo môže viesť k veľkému sklamaniu. Prehľadanie chýb toho druhého je občas nevyhnutné, ale určite to netreba preháňať.

Výhoda je, že...
Ak chceme, aby vzťah fungoval, je nutné prehliadať niektoré partnerove nedostatky v čom nám mozog s radosťou vychádza v ústrety. Aj keď sa to niekedy zdá byť náročné, nepomôžeme si. Stávame sa jednoducho jemnejšími, empatickejšími a otvorenejšími voči riešeniu vzťahových problémov. Akonáhle sa zamilovanosť vytratí, strácame chuť vychádzať v ústrety a našu myseľ naplno ovládne kritika.

Chcete ho zaujať? Máme pre vás niekoľko fintičiek, ktorým neodolá

Láska stačí
Takže, baby, majte zľutovanie a snažte za každých okolností prepojiť srdce s mysľou. Niekedy sa nám zdá, že by sme nemali byť k partnerovi príliš jemné, no z času na čas sa to jednoznačne vypláca. Možno sa niekedy správajú ako necitliví hlupáci, ale práve v takých momentoch sa skúste spoľahnúť na pozitívne ilúzie.

Autor: Simi


Ktorou zúfalou manželkou ste?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac