Ako sa ráno zobudiť štíhlejšia?

Ako sa ráno zobudiť štíhlejšia?
Ktorá z nás by sa ráno nechcela prebudiť s tým, že všetky jej tukové vankúšiky sa zázračne rozpustili? Predstava je to celkom pekná, ale podobné čary nečakajte. Ak sa naozaj chcete ráno cítiť lepšie a aj tak vyzerať, hoďte očkom na svoje stravovacie návyky, a špeciálne tie večerné. Nejaké zmeny im určite nezaškodia a my vám poradíme také, ktoré bez problému zvládnete už aj dnes.

Príroda a kalórie
Prílohy, omáčky, dochucovadlá... Najlepšie by bolo väčšinu z nich vynechať, ale ak si to neviete predstaviť, choďte na to z inej strany. Pri príprave jedla - a to nielen toho večerného - dbajte na čerstvé a prírodné produkty, ktoré majú o poznanie menej kalórií než tie balené. Zemiaky zo sáčku sa tým skutočným nevyrovnajú, takisto ani koreniaca zmes klasickým nadrveným bylinkám. Hovoriť môžeme aj o ostatných polotovaroch či konzervách, no určite si zásadu čerstvosti. Okrem lepšej chuti oceníte aj menší počet kalórií, ktorí sa na vás odrazí.

TIP: Zdravé desiaty do kancelárskeho stolíka

Mlsajte s rozumom
Ak hovoríme o zmene večerných stravovacích návykov, nezabúdajme na mlsanie, zobkanie alebo chvatkanie, ak chcete. Je celkom jedno, ako to pomenujete, hlavné je, že ak sa ho neviete vzdať, treba ho aspoň ukočírovať. Výživári už dávnejšie zistili, že doma pripravený popcorn je oveľa zdravší ako akákoľvek iná slaná pochúťka. Má nízky obsah kalórií, množstvo vlákniny a dostatok antioxidantov. Na vrecúška do mikrovlnky ale zabudnite, reč o je o domácej príprave na troške rastlinného oleja.

Chrumkajte a spaľujte
Ak vás slané neláka, ale chuť na jedlo pociťujete, odborníci z Pittsburghu odkazujú, aby ste do ruky zobrali všetko chrumkavé a zároveň nabité vlákninou. To znamená jablko, mrkva, uhorka, paprika alebo listový šalát a máte olovrant, ktorý plnohodnotne nahradí keksík či koláč. Navyše v Pittsburghu zistili, že ak denne prijmete dostatok vlákniny, vaše spaľovanie bude lepšie o 5%.

Posuňte večeru
Ak vaším problémom nie je večerná chuť na niečo dobré, ale doslova hlad, zrejme bude treba posunúť večeru. Nedržte sa zbytočne toho, že po šiestej nebudete nič jesť, ak chodíte spávať o polnoci. Vyváženú večeru si dajte asi o pol ôsmej a mali by ste vydržať bez toho, aby ste pred uložením sa do postele utekali vyjesť celú chladničku.

Pozor na najhoršie maškrty neskoro v noci!

Pri stole spomaľte
Na krajšej postave sa odrazí aj zásada pomalšieho jedenia. Nie je na škodu dať si záväzok, že budete vždy tým posledným, kto bude odchádzať od stola, pretože týmto spôsobom jedlo dostatočne požujete, lepšie zachytíte, kedy telo signalizuje nasýtenie a zjete menej. Stravovanie, ktorému dáte na čas, má svoje osvedčené účinky.

Rátajte do desať
Čo sa zjedenej porcie týka, máme tu jednu pomerne netradičnú, no predsa efektívnu radu. V hlave si určite hranicu od 1 do 10, pričom desiatka bude pocit absolútneho nasýtenia ako napríklad po Štedrej večeri. S jedlom skončite niekde uprostred, teda na čísle 5 alebo 6 a uvidíte, že asi po dvadsiatich minútach sa pocit nasýtenia posunie na hranicu 7 až 8. Tým, že sa naučíte kontrolovať, kedy prestať jesť, si ušetríte množstvo kalórií a množstvo uloženého tuku.

Choďte si zacvičiť
Ak sa ráno chcete prebudiť o trochu štíhlejšia, k vášmu večernému rituálu by malo patriť aj cvičenie. Večerná lekcia pohybu zaistí vybitie nepotrebnej energie, lepší pocit zo samej seba a takisto ponaťahované svaly, ktoré vás ráno budú vítať. Vstávať tak budete nielen s dobrým pocitom, že ste pre seba niečo urobili, ale aj s postavou, na ktorej ste zamakali. A dnes zrejme zamakáte znova...

Autor: Grace


Otestujete si sebadôveru
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac