Ako rozhýbať lenivé črevá

Ako rozhýbať lenivé črevá

Keď vám v autobuse uvoľnia miesto, pretože si myslia, že ste tehotná, už asi tušíte, že máte problém. Zápchu zažila azda každá. Príčin je neúrekom a rád, ako si s ňou poradiť ešte aspoň raz toľko. Niektoré zaberajú, iné menej. Nič však nepokazíte, ak najskôr vyskúšate tie prírodné. Utekať do lekárne je síce pohodlné, no nie práve najzdravšie riešenie.

Nepreháňajte to s preháňadlami
Nakvapkám si toho radšej viac, nech mám istotu, že to zaúčinkuje“, povedia si mnohé. Tým, že ide o voľnopredajné lieky, je žiaľ dosť problematické zamedziť ich zneužívaniu. Jednorázovo uľavia, ale ak problém pretrváva aj naďalej, telo si zvykne, črevá tiež a zažívacie ťažkosti tak ešte viac narastú. Okrem toho môže dlhodobé užívanie laxatív spôsobiť závislosť, narušiť prirodzené fungovanie trávenia a obmedziť vstrebávanie dôležitých vitamínov a minerálnych látok.

Kým nie je zápcha chronickým problémom, či príznakom iných závažnejších zdravotných komplikácií, vôbec vám nemusí spôsobovať vrásky. Postačí zosumarizovať pár overených receptov. Jeden z nich predsa zabrať musí.

Jete dostatok vlákniny?
Dostatočný denný príjem vlákniny predstavuje množstvo 25-30g. Pri hektickom životnom štýle jej do seba dostaneme sotva polovicu. Ak si nie ste istá, koľko vlákniny vlastne prijímate, zvyknite si na pravidelnú porciu ovsených vločiek na raňajky, jablka na desiatu a varenej kukurice na večeru. To je samozrejme len jeden z tisícov príkladov. Ak pre vás ovocie, zelenina a cereálie nie sú sviatočným pokrmom, pravdepodobne sa nedostatočného príjmu vlákniny obávať nemusíte.

Sypká pomoc
Chcete sa poistiť? Skúste vlákninu ako výživový doplnok. Ide o cenovo dostupné, neškodné prírodné preháňadlo, najčastejšie v sypkej podobe sušených semien rastlín. Nevyzerá síce vábne, ale môžete ho zamiešať do nápoja alebo do jogurtu. Bez dôkladného dodržiavania pitného režimu však od vlákniny zázraky nečakajte. Ak sa nezmieša s tekutinou, bude v žalúdku ležať úplne zbytočne.

Tekutá pomoc
Existuje množstvo čajov s preháňajúcim účinkom. Často ide o bylinné zmesy, ktoré pomáhajú regulovať telesnú hmotnosť. Známy je napríklad ázijský pu-erh čaj alebo vylúhovaný nápoj z extraktu aloe vera. Popri čajoch zaraďte do stravy zeleninové šťavy, predovšetkým mrkvovú, aj tá by vám mala priniesť úľavu.

Ľanové semeno
Keď nepomáhajú žiadne čajíky, sušené slivky, rozvarené hrušky a iné notoricky známe prostriedky, možno zaberie ľanové semeno. Nájdete ho napríklad v obchodoch so zdravou výživou. Obsahuje slizové zložky, ktoré pomáhajú upraviť trávenie.

Wanda TIP:
Kam dnes na rýchly a chutný obed?

Ponuku obedových menu nájdete na Menu.sk

Nielenže vás zbaví zápchy, rovnako dobre poslúži aj keď vás bude trápiť opačný problém – hnačka. Pol polievkovej lyžice ľanovej zmesi by ste mali zaliať 2 dl vriacej vody. Najlepšie hneď ráno, len čo vstanete. Nechajte pol hodinu odstáť a potom vypite.

Autor: Dharma


Trpíte depresiou?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac