Ako majú vyzerať správne drepy?

Ako majú vyzerať správne drepy?
Niet nad večnú klasiku, ktorou drep rozhodne je. Fitnescentrá nám síce ponúkajú desiatky strojov, ktoré nám vytvarujú zadok i stehná, ale i tak by sme na drepy nemali zabúdať. Odborníci o nich hovoria ako o najdôležitejších cvikoch pre rozvoj svalstva dolných končatín a sily celého tela, takže raz-dva-tri a poďme na to!

Prečo drep vyhráva?
Ako sme už spomenuli, vo fitkách je dostatok strojov na dolné končatiny. Ak sa však zadívate lepšie, väčšina z nich sympatizuje s našou pohodlnosťou a dolné partie precvičuje v ľahu alebo sede. I tieto cviky dopomôžu k tvarovaniu svalov, to netvrdíme, no my tentoraz zostávame v stoji vzpriamenom. Drepy sa totiž robia postojačky a aj to je ich plusom proti strojom ich simulujúcim.

Drepy majú v popise práce tvarovanie prednej aj zadnej časti stehien, čo je pri formovaní tejto kritickej partie veľmi dôležité. Navyše zapájajú aj svaly spodného chrbta a zadku, ktoré budú po pravidelnom cvičení výrazne spevnené. Drepmi zlepšíte i svoju stabilitu a koordináciu tela, ktoré sú pri ich prevádzaní potrebné a ak sa bojíte zničených kĺbov, obavy bokom. Drepy kolenám neubližujú, teda aspoň v prípade, že ich cvičíte správne.

Poďme na to!
Možno si hovoríte, že drepy sú predsa najľahším cvikom na svete a robiť ich vie každý, no oponoval by vám ale nejeden fitness tréner. Pri kontakte s ľuďmi, ktorí sa cvičeniu nevenujú profesionálne, by vedeli pomenovať množstvo chýb, a práve tým sa my chceme vyhnúť. Popíšeme si, ako má taký drep vyzerať, aby ste z neho vyťažili maximum pre svaly a neničili si kĺby alebo chrbticu.

1. Vzpriamene sa postavte, chodidlá od seba umiestnite na šírku bokov a ruky dajte vbok, prípadne vystrite pred seba.

2. Spevnite telo a prechádzajte do drepu.

3. Ste v jemnom (nie prehnanom) predklone, no dbajte na to, aby bol počas cviku chrbát rovný, kolenný kĺb ostal v jednej línii s členkom - respektíve nepresahoval špičky a chodidlá boli na zemi. Klesnúť by ste mali minimálne na pozíciu, kedy sú stehná rovnobežne s podlahou, aby svaly dostatočne pracovali.

4. Či už klesnete na minimálnu pozíciu popísanú vyššie alebo ešte o čosi viac k zemi, v podrepovej pozícii chvíľu zotrvajte. Niekoľko sekúnd by sme mali precítiť prácu svalov, no pozor na to, aby ste nečupeli a nechali svaly "spať".

5. Vráťte do stoja vzpriameného a cvik opakujte.

6. Akosi prirodzene láka nadýchnuť sa ešte pred cvikom a pri pohybe smerom nadol vydychovať. Tréneri však odporúčajú presný opak - nádych pri drepe a výdych po návrate nahor.

Jedna séria drepov by mala mať aspoň 20 opakovaní, no postupujte podľa svojej kondície. Začnite nižšími číslami a postupne si záťaž pridávajte, pričom vylepšením môžu byť aj činky v rukách. Pravidelným drepovaním sa dopracujete k štíhlejším stehnám a pevnejšiemu zadku, čo je výsledok, ktorý za niekoľko minút dennodennej námahy určite stojí.

Autor: GaBi


Poznáte svoje telesné IQ?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac