Aby vám kabelka vydržala čo najdlhšie...

Aby vám kabelka vydržala čo najdlhšie...

Používate v práci špeciálny vešiak na kabelky? A beriete si túto skladnú pomôcku zo sebou aj keď idete von s priateľkami na pár drinkov? Alebo ste na tom podobne ako väčšina z nás, čo sa k svojej kabelke správame ozaj macošsky? Nuž, ak použijeme staré dobré „ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva“, môžete si byť isté, že to platí aj pre kabelky. I tie majú predsa svoju životnosť. Vy jej ju ale môžete v jednoduchých krokoch predĺžiť.

Nejedna z nás do kabelky investuje poriadnu sumu. No po pár mesiacoch vyzerá aj drahá kabelka zničene, ak jej nevenujeme dostatok starostlivosti. Nechávame ju na zemi, nosíme v nej ťažké predmety, deformujeme jej tvar v šatníku a na dôkladné vyčistenie si nevieme nájsť ani polhodinku času. Raz za čas sa ale oplatí obetovať chvíľu pre svoju kabelku, aby vám mohla slúžiť čo najdlhšie.

Len čistá kabelka je dobrá kabelka
Kým vezmete do rúk handričku a jemný saponát, dobre si to premyslite. Nie každá kabelka znesie chemikálie. V príbalovom letáku, prípadne na štítku vo vnútri kabelky by sa mali nachádzať inštrukcie, ako možno kabelku čistiť. Textílie obyčajne môžete prať v pračke, záleží však aj od stability farieb a materiálu, prípadne kovových súčastí, ktoré neraz môžu púšťať. Ak si nie ste istá, čo spraví 40 stupňov vašej kabelke, radšej ju očistite navlhčenou handričkou s mydlom na textil, prípadne látkovej doprajte vlažný kúpeľ. Niektoré materiály môžete umývať špongiou alebo kefkou.

Kožená, a zvlášť semišová kabelka znesie len profesionálne čistenie, no hladkú kožu si môžete vyleštiť aj samy doma. Poradíme vám ako na to. Potrebovať budete špeciálny prípravok na čistenie kože, prípadne včelí vosk a mäkkú bavlnenú handričku. Na handričku naneste prípravok na kožu a opatrne kabelku krúživými pohybmi čistite. Vyskúšajte čistenie najprv na malom kúsku kože, aby ste sa uistili, že čistidlo kožu nepoškodí. Výborný je aj včelí vosk – pomôže pri zadrhávajúcich sa zipsoch, ale aj zmäkčí kožu a dodá jej pekný lesk – ideálne, ak odkladáte sezónne oblečenie: kožené topánky a kabelky tak budú krásne vyživené. Vnútro zasa vyčistíte navlhčenou handričkou.

Čo so sponami?
Na spony tiež existujú rozličné čistidlá, buď v tekutej forme alebo ako leštiace obrúsky. Preleštením zbavíte spony špiny a prachu a dodáte im pekný lesk. Pokiaľ sú zničené spony alebo ramienka, obráťte sa na opravovňu obuvi, kde si zväčša vedia poradiť aj s kabelkami a ich údržbou.

Autor: Britt


Dokážete si sex vychutnať naplno?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac