Abeceda vitamínov pre krásnu pleť

Abeceda vitamínov pre krásnu pleť
Máte pocit, že vaša pleť je pred začínajúcou jarou neprebudená z tuhej zimy? Doprajte jej budíček, ktorý ju doslova rozpumpuje. To najlepšie, čo jej môžete dopriať, sú vitamíny, ktoré vyžaduje pre svieži, zdravý a pekný vzhľad. Ak ich počas zimy nemala dostatok, rýchlo jej deficit zažeňte.

Áčko
Pod vitamínom A môžete spoznať retinol, ktorý sa nachádza v mnohých krémoch. Jeho výsadou je schopnosť stimulovať aktivitu buniek, spolupodieľať sa na obnove pleti a podporovať tvorbu kolagénu. Všetky tieto procesy vyžaduje pleť v akomkoľvek veku, no ak už nejaký ten rok máte za sebou, Áčko vám dopomôže k mladistvejšiemu looku. Pleti ho pravidelne dodávajte v podobe krému, ale aj v potrave. Nachádza sa v pečeni, masle, vaječnom žĺtku či sardinkách a takisto v žltej, červenej a oranžovej zelenine i ovocí.

Béčko
Pod písmenom B nájdete celý rad vitamínov, ktoré od seba odlišuje číslo. Nedostatok B2 môže spôsobiť popraskané pery, B3 slúži ako prevencia pred vyrážkami, B5 upokojuje podráždenie, B9 je zase dôležitý pre bunkovú výmenu. Povedali sme to síce len v skratke, ale podstata je jasná. Krásnej a najmä jasnej pleti nemôže chýbať ani Béčko, inak budete potrebovať nános kozmetiky, aby ste svoje nedostatky pozakrývali.

Céčko
O vitamíne C kolujú samé dobré chýry a sťažovať sa určite nebude ani naša pleť. Vďaka Céčku je o niečo odolnejšia pred nebezpečným slnečným žiarením, takisto aj vypnutejšia a pružnejšia. Pleti ho môžete dodávať v podobe krému, no ešte lepšie je zásobovať ním celé telo, aby mohol pôsobiť aj inde. Dostatok vitamínu C obsahuje ovocie a zelenina, samozrejme, najviac citrusy.

Čítajte viac: Viete využiť citrón pre svoju krásu?

Éčko
Aj Éčko pomáha pleti chrániť sa pred slnečnými lúčmi a svojimi antioxidačnými účinkami ju obraňuje aj pred voľnými radikálmi. Vďaka týmto schopnostiam ho nájdete v opaľovacích krémoch, ktoré pleť udržiavajú zdravú a nepoškodenú. Výsadou vitamínu E je aj udržiavanie vody v pokožke, čím ho môžete radiť k bojovníkom proti vráskam. Na tanier si ho naložíte v podobe karfiolu, špenátu, paradajok alebo olivového či slnečnicového oleja.

Efko
Aj keď pri vitamíne F v skutočnosti hovoríme o nenasýtených mastných kyselinách, stále ide o látky, ktoré naša pleť potrebuje. Keďže sa podieľajú na tvorbe a funkcii bunkových membrán, ich nedostatok sa navonok veľmi rýchlo prejaví. Málo efka spôsobuje suchú, šupinatú a pleť náchylnú na podráždenie, preto zásobte tanier aj rybami, rastlinnými olejmi a orechmi.

TIP: Neprehliadnite náš receptár pleťových masiek

Autor: Angie


Aký ste typ?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac