A je to vonku: Pravda, ktorú o diéte nechceme počuť

A je to vonku: Pravda, ktorú o diéte nechceme počuť
Opakované diétovanie predstavuje veľkú záťaž po fyzickej i psychickej stránke. Dotyčná sa ocitá v začarovanom kruhu neustáleho nátlaku, sebakontroly, napätia. Jej myseľ stále spracúva myšlienky ohľadom váhy, jedla či postavy. Keď je tučná, snaží sa tento fakt ignorovať a radšej svoje telo skrývať. Ak je chudá, je síce na seba hrdá, ale tiež stále hladná a po niečom mlsná. V akomkoľvek štádiu sa práve teraz nachádzate vy, fakt je, že vás sprevádza stres.

Diéta = tučnota
Či sa vám to páči alebo nie, diétovane vedie k nadváhe. Áno, na chvíľu sa možno ocitnete na svojom vytúženom čísle, ide však o veľmi rýchlo pominuteľný stav, ktorý sa opätovne mení na depresiu z pribúdajúcich kíl. Fanúšikovia všakovakých diét dokážu takto fungovať dlhé roky. Pravda je taká, že sa určité životné obdobie zaoberajú výlučne svojou postavou a žijú pod dlhodobým tlakom. Tento tlak automaticky vedie k prejedaniu sa, a tiež k priberaniu na váhe.

Nefunkčné chudnutie: Vieme, čo je za tým!

Začína to v puberte
Najkritickejšie býva obdobie, keď sa dievča začína meniť na ženu. Zaobľujúca sa postava môže byť dôsledkom kolísavých hormónov, oveľa labilnejší však je psychický stav pubertálneho dievčaťa. Veľmi citlivo vníma všetky podnety či reakcie okolia i svojich blízkych, čo môže viesť k prejedaniu a následnému držaniu diét. Ak dievča začne s diétami už vo svojom pubertálnom veku, vzniká veľká pravdepodobnosť, že bude mať neskôr sklony k priberaniu, a tiež rôzne poruchy stravovania.

Nemenovaná dlhodobá štúdia v tomto smere preukázala, že dievčatá, ktoré zaznamenávali výsmech okolia i rodiny a praktizovali rôzne diéty, v nasledujúcich desiatich rokoch, pribrali dvojnásobne viac ako puberťáčky, ktoré sa váhou nijak extra nezaoberali. Iná štúdia dospela k záveru, že dievčatá, ktoré začali s diétovaním v skorých tínedžerských rokoch mali až päťnásobne väčší sklon v priebehu nasledujúcich desiatich rokov prejsť od normálnej váhy k nadváhe. Celkovo platí, že 35 percent diétujúcich si vybuduje patologické držanie diét a 20 až 25 percent patologických držiteliek diét dospeje následne k poruchám stravovania. Žiaľ, v týchto nelichotivých štatistikách by sme mohli pokračovať ďalej.

Rovnaké jedlo každý deň: Naozaj pomôže schudnúť?

Nezdravá závislosť
Dá sa povedať, že neustále držanie diét je vlastne istou formou závislosti. Tak ako aj nezdravé prejedanie sa. Udržiavanie dlhodobého kontaktu s týmito dvomi závislosťami predstavuje veľmi nezdravý a nevyvážený spôsob stravovania sa. Po niekoľkých rokoch životného štýlu v tomto duchu sa môžu objaviť viaceré zdravotné ťažkosti a mnohé z nich už nemožno, žiaľ, napraviť. Okrem toho trpí i vizuálna stránka diétujúcej. Opätovné rýchle napínanie a uvoľňovanie pokožky vedie k zníženiu jej elasticity a k vzniku rôznych nepekných strií. Pokožka veľmi neefektne visí, prípadne sa zošúverí, čo žiadnej žene na kráse, ani sebavedomí nepridá. Preto by každá fanúšička rôznych osvedčených diét mohla radšej zvážiť osvojenie si zdravých stravovacích návykov, ktoré síce neznížia kilá tak rýchlo a radikálne, na druhej strane však budú viesť k pomalšiemu, ale trvácnejšiemu schudnutiu. Vďačné vám vaše telo bude i po zdravotnej stránke, o vyrovnanejšej psychike ani nehovoriac.

Autor: Lexy


Ktorou zúfalou manželkou ste?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac