5 vedľajších (a neželaných) účinkov diéty

5 vedľajších (a neželaných) účinkov diéty
„A idem chudnúť!" znie vážne odhodlanie, po ktorom nasleduje režim tvrdej diéty. Žiadne sladkosti, pečivo ani prílohy, všetko nízkotučné má zelenú a miesto ovocia radšej zeleninu, ktorá nemá toľko cukrov. Jesť čo najmenej, hlad zaháňať čistou vodou a o pár týždňov je postava ako nová.

Ak vám tento režim znie príliš radikálne, máte pravdu. Takýto drastický prechod na diétu nie je v žiadnom prípade zdravý a rozhodne treba chudnúť inak. Napriek tomu sa mnoho žien odhodlá práve k takémuto chudnutiu, pretože na výsledky sa dlho nečaká. Kilá idú dole, lenže priamo úmerne s nimi sa dostavujú vedľajšie účinky, ktoré už také príjemné nie sú.

1. Únava
Stačí pár dní a takýto tvrdý diétny režim bude sprevádzať únava. S ňou je spojená neschopnosť sústrediť sa, horšie výkony v každej oblasti života a nakoniec nespokojnosť zo strany vašej, partnerovej i šéfovej. Prečo to tak je? Lebo príjem energie je výrazne znížený, často až na minimum, ktoré telu na bežné fungovanie nestačí. Drastické diéty narábajú s číslami ako 1000 alebo 1200 kalórií denne, čo je žalostne málo. Ak si k tomu prirátame, že diétujúca žena navyše aj cvičí, prijatá energia by mala byť na oveľa vyšších číslach. Len tak sa dá predísť únave.

2. Zlá nálada
Čo asi tak môže plynúť z permanentnej únavy a neustáleho odriekania si jedla? Jednoznačne zlá nálada, ktorá sa po čase nebude dať maskovať. Kútiky spadnuté smerom nadol, podráždenosť, nechuť a neochota baviť sa s ostatnými, to budú signály, že je niečo zle. Za všetkým je znížený príjem energie zo sacharidov, ktoré okrem iného vplývajú aj na našu náladu. Podporujú totiž tvorbu serotonínu, teda hormónu nálady.

3. Zápcha
Pozrime viac na zdravotné hľadisko drastickej diéty. Najmä tie nízkotučné spôsobujú v tele zápchu, za ktorú môže nedostatok tukov v strave. Organizmus ich potrebuje na viacero úkonov a jedným z nich je aj správna funkcia čriev a vylučovania. Bez tukov môžete zaručene rátať s tým, že veľká potreba na seba nechá čakať, a to často viac ako týždeň. Spomeňme teda aj bolesti brucha, kŕče či nadutosť, ktoré s touto nepríjemnosťou súvisia.

4. Zápach z úst
Bonusom číslo dva je zápach z úst, ktorý je takisto znamením, že ste sa vrhli na radikálnu diétu. Opäť sa viňte sama, pretože za všetkým je nedostatok sacharidov v strave. Bez nich telo nedokáže páliť tuky tak, ako je zvyknuté a je donútené uvoľňovať látky, ktoré bežne zostávajú utajené. Tie - ako už môžete tušiť - razia nepríjemným zápachom a tak sa žuvačka stáva neoddeliteľnou súčasťou radikálnej diéty.

5. Rozhodený cyklus
Pre nežnejšie pohlavie ešte jedna zlá správa - drastické chudnutie je dôvodom, prečo môže zblbnúť i menštruačný cyklus. Je celkom bežné, že sa krvácanie objaví v strede cyklu, prípadne sa vôbec nedostaví a ťažko predpovedať, či sa neskôr opäť vráti do normálu. Znova ukazujeme prstom na tuky, ktoré sa spolupodieľajú aj na tvorbe hormónu estrogén a jeho nevyvážená hladina spôsobuje problémy. V tomto prípade v menštruačnom cykle.

Veríme, že sme vás dostatočne vystrašili a pokračovať nemusíme. Vymenovali sme totiž 5 príznakov, ktoré môžete očakávať už v prvých týždňov zahrávania sa s radikálnou diétou. Ak by ste sa náhodou nenechali odradiť, bez tukov a sacharidov vás čakajú ďalšie nepríjemné príznaky ako padanie vlasov, zhoršovanie pleti, slabnutie organizmu a v najhoršom prípade jeho zlyhanie. Chudnutiu teda povedzte áno len v prípade, že naň idete s rozumom a stravu budete mať vyváženú. Len tak totiž zvládnete chudnúť bez následkov, ktoré by ste neskôr mohli ľutovať.

Autor: Grace


Ste otrokom zdravia?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac