4 cviky pre krásny chrbát (VIDEO)

4 cviky pre krásny chrbát (VIDEO)

Chrbát nepatrí práve k tým častiam tela, ktoré poctivo trénujeme. No priznajme si, ktorá z nás by netúžila mať krásny sexi chrbát? Okrem krásy však cvičenie prospeje aj zdraviu a môže vás zbaviť nepríjemných bolestí chrbta či skoncovať so zlozvykom hrbenia sa. Preto sa dajte do práce a vyformujte svoj chrbátik do krásy.

Kamarátka fit-lopta
Výborným pomocníkom na precvičovanie chrbtového svalstva je fit-lopta. Nasledovným cvikom si môžete pekne spevniť svalstvo chrbta a zbaviť sa aj prípadných bolestí v chrbtovej oblasti.

Sadnite si na fit-loptu a obe ruky vzpažte. S výdychom ťahajte obe ruky smerom dolu za chrbát, lopatky zatláčajte k sebe. Počas nádychu zasa vráťte ruky do východiskovej polohy. Nezabudnite, že pohyby by mali byť čo najviac plynulé a tiež dbajte na správne dýchanie. Opakovanie sa odporúča spravidla po osem cvikov v troch sériách. Ak chcete účinok tohto cvičenia prehĺbiť, skúste si zobrať do rúk vhodné činky.

Cvik pre krásny spodný chrbát
Ďalší cvik, ktorý vám zaručí krajší a pevnejší chrbát, si môžete opäť zacvičiť v pohodlí domova. Postačí vám vhodná podložka a môžete začať. Tento cvik posilní najmä spodnú časť chrbta, ktorá patrí k problémovým partiám mnohých žien.

Ľahnite si na brucho a ruky si spojte za chrbtom. S nádychom sa plynulým a pomalým pohybom ťahajte hore a s výdychom opäť klesajte na podložku. Nesnažte sa však dvíhať do príliš vysokej polohy. Opakujte opäť v troch sériách po osem cvikov.

 

 Cvičenie na fitlopte je ideálne pri spevňovaní chrbtového
svalstva

Cvik pre krajší chrbát

Tento cvik poznáme asi všetci. Ide o tzv. mačací chrbát a zvládne ho azda každý. Vďaka tomuto cviku príjemne ponaťahujete chrbtové svalstvo a uvoľníte ho.
 
Kľaknite si na podložku, vystreté ruky sú v úrovni ramien. Kolená sú mierne od seba (približne na šírku bokov) a hlava smeruje rovnobežne s chrbticou, akoby bola prirodzeným predĺžením chrbtice. S nádychom pomaly prehýbajte chrbát a zároveň zdvihnite hlavu. Počas výdychu zasa zaťahujte hlavu (bradu tlačíme k hrudníku) a súčasne zaguľaťte chrbát.

Majte stále na pamäti, že na to, aby bol pohyb prospešný a účinný, musíte ho robiť plynule a nezadržiavať dych. Snažte sa uvedomovať si čo najviac svoje telo a jednotlivé svaly počas cvičenia.

Cvik pre ešte krajší chrbát
Veľmi prospešným pohybom pre náš chrbát je aj plávanie. Ak si napríklad trikrát do týždňa pôjdete zaplávať, ulahodíte svojej chrbtici, zmiernite prípadné bolesti a vyformujete si krajší chrbátik. Aj pri plávaní však dodržiavajte podobné zásady ako pri ostatných cvikoch – teda, pravidelne dýchajte a snažte sa, aby boli pohyby čo najviac plynulé.

Ak teda nechcete svoj chrbát skrývať, ale túžite ho vystaviť na obdiv, zaraďte pravidelné cvičenie do svojho života. Nielenže si vybudujete zvodnejšie krivky v oblasti chrbta, ale predídete tak aj nepríjemným bolestiam chrbta a zvyknete si na držanie vzpriameného chrbta (teda prestanete sa hrbiť). A to sa oplatí, nie?

Autor: Olívia


Neprehliadnite

Čítaj viac