3 účinné tipy proti poteniu

3 účinné tipy proti poteniu
Patrí k nášmu životu, a predsa naň rok čo rok nadávame. S jarou začína sezóna potenia sa a práve to vie mnohým ľuďom výrazne znepríjemňovať život. Kropaje na tvári, mokré dlane a chodidlá alebo rovno fľaky v podpazuší a na chrbte nie sú tým, čo by zaručovalo náš sexepíl. Ako teda predchádzať nepríjemným efektom spôsobeným potom?

Čo je zdravé a čo už nie?
Iste vám netreba pripomínať, že potenie je zdravé. Ide o spôsob, akým si náš organizmus reguluje telesnú teplotu a predchádza prehriatiu. Napríklad v lete sa nedostatočným pitným režimom (a tým pádom slabou schopnosťou potiť sa a ochladzovať) môžeme prepracovať až ku kolapsu z tepla. S nástupom slnečných dní teda dbajte na dostatok vody o čosi viac, s potením rátajte ako s prirodzeným javom nášho tela, no naučte sa odlíšiť, čo je bežné a čo už môže byť problémom.

Klasické potenie sa objavuje v horúčavách, pri stresových situáciách a prežívaní silných emócií, pri námahe a športe. Pomerne bežné je aj pred menštruáciou, počas tehotenstva a v menopauze. V tomto prípade úradujú hormóny. Ak sa však potíte aj bez zjavnej príčiny a možno aj viditeľne rýchlejšie ako ostatní okolo vás, môže sa hlásiť nejaký zdravotný problém. Často ide o prejav cukrovky, rakoviny, poruchy štítnej žľazy alebo neurologického ochorenia. Netreba sa však hneď plašiť, najskôr navštívte doktora a až po jeho verdikte si nadmerné potenie spájajte, prípadne nespájajte s chorobou.

Čo s nadmerným potením?
Mnohí ľudia sú dôkazom, že množstvo potu sa vie vytvárať aj bez diagnostikovanej vnútornej príčiny. Ak k nim patríte, viete, aké je nepríjemné riešiť fľaky od potu takmer celoročne a počas horúčav vyzerať ako obliaty vedrom vody. Kým človeku s bežným potením stačí kvalitný antiperspirant, vy napriek jeho aplikovaniu do podpazušia zápasíte s mokrými stopami. V tomto prípade je treba siahnuť po niečom silnejšom.

V každom prípade si zapamätajte, že medzi antiperspirantom a deodorantom je veľký rozdiel. Deo funguje len ako osviežovač vône, anti bojuje aj proti poteniu a zároveň osviežuje. Proti zápachu potu treba zlepšiť hygienu, pretože vzniká kvôli baktériám hromadiacim sa v podpazuší. Vedia sa držať na chĺpkoch, nepomáhajú však ani zaschnuté zvyšky kozmetiky. Pravidelne preto spotené miesta umývajte a produkty zabraňujúce vzniku potu nenanášajte jeden cez druhý. Vždy na umytú a suchú pokožku.

Ak bežná ponuka drogérie nestačí, zájdite do lekárne. Existuje niekoľko voľne dostupných produktov, ktoré sú podstatne silnejšie ako klasické antiperspiranty a fungujú na princípe zužovania potných žliaz. Tým pádom sa zníži sekrécia potu, no rátajte s tým, že skúsenosti hovoria aj o presunutí sa potenia na iné miesto - ak napr. pravidelne ošetrujete podpazušie, zvýšené potenie sa presunie napríklad na ruky alebo hlavu. Výsledky sú však pomerne slušné a používanie spomínaných lekárenských výrobkov mnoho ľudí plne uspokojuje a pomáha im.

Ak pre vás spomínané antiperspiranty - klasické či silnejšie - nie sú riešením, na potenie budete musieť ísť profesionálnejšou cestou. V kozmetických salónoch ponúkajú veľmi účinný botox, teda vpichovanie botulotoxínu do problematických miest (podpazušia, dlane, chodidlá). Molekuly tejto látky zabraňujú vyplavovaniu potu a výsledok sa prejaví približne po troch dňoch. Potenie sa môže zregulovať až na 10% pôvodného stavu, pričom zákrok vydrží niekoľko mesiacov.

Ak chcete vedieť o boji proti poteniu viac, môžete sa tešiť. Na Wande pre vás pripravujeme špeciál zameraný na túto tému. Dozviete sa všetko potrebné o používanej kozmetike proti poteniu, o prírodnej pomoci i miestach, ktoré najviac bojujú s potom. Už čoskoro...

Autor: Agi


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac