10 dôvodov a výhovoriek, prečo ste stále neschudli

10 dôvodov a výhovoriek, prečo ste stále neschudli

Takmer nejete, vyskúšate každú diétu, na zdravú výživu ste vo svojom okolí priam renomovaným odborníkom a napriek tomu nič. Je to frustrujúce. Kilá, čo sa na vás nalepili, sa vás držia ako kliešť a nie a nie opustiť vaše spoločné spolunažívanie. Váš boj s ručičkou na váhe sa zdá márny. Nepohne sa ani za svet.

Je vám tá situácia povedomá? Nie ste v tom sama. Mnoho žien aj napriek neskonalému úsiliu má skutočne problém zhodiť nejaké to kilečko. Môžu byť za tým výhovorky aj seriózne problémy. Do ktorej skupiny budete patriť vy? Nájdete sa?

Chýba motivácia
Ak nemáte silnú motiváciu, potom bude váš boj s tukovými vankúšikmi len zápasom s veternými mlynmi. Snaha dostať sa do svojich obľúbených džínsov vám pomôže zhodiť možno 3 kilá, snaha nájsť vysnívaného partnera možno 10, snaha otehotnieť možno aj 30. Ide o to, aby ste našli svoj cieľ, pre ktorý sa vám oplatí byť vo svojom úsilí naozaj dôsledná.

Napíšte si dôvody na papier a priebežne sa k ním vráťte. Ideálne, ak budete mať čiastkové ciele a motivátory a jeden hlavný. Nikde nie je povedané, že sa motivácia, minimálne tá čiastková, nemôže časom meniť. Ten hlavný by mal byť však s vami čo najdlhšie... Nedovolí vám totiž tak ľahko zhrešiť proti svojim predsavzatiam.

Chýba vytrvalosť
Kde nie je motivácia, postupom času príde k zlyhaniu a vaše odhodlanie povolí. U niekoho môže ísť o týždeň, u iného o mesiac, či rok. Nezabúdajte, že ak máte skutočné problémy s váhou, je tento boj pre vás celoživotnou úlohou a tak by mala byť vytrvalosť vašou najväčšou zbraňou.

Trénujte si silnú vôľu na iných veciach ako je chudnutie. Odmeňujte sa za zdolávanie prekážok (inak než jedlom, pochopiteľne) a nečakajte, že všetko zvládnete na prvý krát.

Nie je čas na cvičenie
Obľúbená výhovorka, ktorá však skutočne nie je na mieste. Bez pohybu to nepôjde. Bodka. Nemusíte však byť zo dňa na deň vrcholovou športovkyňou. Aj prechádzka sa počíta. Postupom času sa vaša kondička zlepší a či tomu veríte alebo nie, pohyb vám začne prinášať viac radosti, než by ste sami čakali. Tak dvihnite kostru a dajte tomu šancu...

Nájazdy na chladničku
Kto sa aspoň raz v živote snažil schudnúť, tak pocit neovládateľnej žravosti nepochybne pozná. Vlčí hlad, či situácia, keď vás jednoducho „honí mlsná" sú pre zdravé stravovanie naozaj pohromou. Ak sa tú situáciu nenaučíte zvládať, hrozí, že celé vaše úsilie stroskotá na tzv. bodovej diéte, kedy jednoducho zbodnete všetko, čo vám príde do cesty.

V prvom rade dbajte na pravidelnosť stravovania. Ak hladu nedáte šancu, potom si vás nenájde. Ak sa to predsa stane, alebo máte len chuť na nejakú mňamku, majte po ruke vždy niečo, čím môžete skúsiť svoje chuťové bunky oklamať. Niekedy postačí aj pohár vody, malý kúsok vysokokvalitnej čokolády, pár nesolených orechov, alebo jablko.

Návštevy príbuzných
Kapitola sama o sebe... Či už ste na návšteve vy, alebo pricestovali oni k vám, pohostenie k našej kultúre tak nejako patrí. Nevyhovárajte sa, že by sa babka urazila, ak by ste nezjedli pol torty. Radšej energiu investujte do toho, aby ste našli výhovorku pre ňu, prečo to jednoducho neurobíte.

Nereálne očakávania
Máte dispozície k ženským krivkám ako Jennifer Lopez, ale chceli by ste úzke boky ako Christina Richi? Zabudnite! Niektoré veci jednoducho nezlomíte a čím skôr sa naučíte pracovať s generickým materiálom, ktorý vám príroda nadelila do vienka, tým lepšie pre vás. Nereálne očakávania vedú len ku kolobehu sklamaní, ktoré pochopiteľne treba zajesť...

Jednostrannosť v stravovaní
Chudnem - nebudem jesť cestoviny, pečivo ani múku. Chudnem - zabudnem na všetky sladkosti. Chudnem - budem jesť len zeleninu. Chudnem - už naozaj ani hlt koly. Poznáte tieto predsavzatia? Blahoželáme, ste na najlepšej ceste, ako dokonale vystresovať svoj organizmus.

Aby bolo vaše chudnutie úspešné, musí ísť o dlhodobý proces. A ten sa nedá postaviť na obmedzovaní nejakých druhov potravín. Neznamená to, že máte do seba naládovať všetko, čo vám príde po ruku. Ale naučte sa počúvať svoje telo. Samo vám povie, čo potrebuje. Ak cítite neodolateľnú chuť na hranolčeky, dajte si ich. Ale len niekoľko... Tri, štyri, päť, nie plnú misu. Ak budete svoje potreby dlhodobo ignorovať, vydržíte možno pár dní a neskôr sa vrátia a vy zožeriete aj fritézu.

Zmätený metabolizmus
Práve dlhodobé experimentovanie s rôznymi obmedzeniami a diétami môže viesť k tomu, že svoj metabolizmus dokonale „rozladíte". Predstavte si diétu ako kynologický výcvik. Psíka musíte naučiť určitým povelom, ktoré sú nemenné. Ako náhle na neho začnete pokrikovať iným spôsobom alebo celkom zmeníte režim, bude zmätený a samozrejme nebude poslúchať. Možno ho nový povel naučíte ešte raz. Ale pri opakovaných pokusoch o „preučenie" narazíte na problém.

Rovnako sa správa voči diétam vaše telo. Režim, ktorý ste mu nastavili, sa stále mení. Raz mu dávate delenú stravu. Potom príde dukanova diéta, potom skúšate šťavy atď atď. Nečudujte sa, že si vaše vystresované telíčko jedného pekného dňa povie „a dosť!" a začne všetko preventívne ukladať do zásoby. Veď nemôže tušiť, čo si na neho zase vymyslíte.

Hormonálne a iné zdravotné problémy
Pokiaľ sa chudnutie dlhodobo nedarí, je na mieste komplexné vyšetrenie. Môžete mať gastroenterologický problém, poruchu štítnej žľazy či iné hormonálne problémy. Nedajte sa odradiť lekármi, ktorí vám hovoria, že v prvom rade treba schudnúť. Vysvetlite im, že práve o to sa pokúšate, no keďže sa vám to nedarí, chcete vylúčiť možné zdravotné príčiny tohto stavu. Normálny lekár to pochopí.

Psychika
Nejedna publikácia na tému chudnutia hovorí o tom, že chudnutie začína v hlave. Nespochybňujem toto tvrdenie. Vytrvať totiž stojí veľa psychických síl, odolnosti a odriekania. O tom nikto nepochybuje. Tento bod je však aj o niečom inom. Začnite sa mať rada - už dnes, práve v momente, kedy vás kilá ťažia. Nesľubujte si, že sa zahrniete seba láskou a úctou k sebe samej až vtedy, keď sa vám podarí zhodiť 20 kíl. Už teraz ste úžasná a zaslúžite si, aby ste sa mali rada.

Prečo? Bude to mať hneď minimálne dva pozitívne efekty: Vaša myseľ aj telo sa zbavia jedného hrozného stresujúceho bremena. Stres nie je nikdy dobrý a pri chudnutí už vôbec nie. A okrem toho - začnete sa aj na okolie viac usmievať a ono zase na vás. A podpora okolia sa v tomto náročnom boji predsa tiež hodí. Nie?

Autor: Helen


Hrozí vám syndróm vyhorenia?
Otestuj sa

Neprehliadnite

Čítaj viac